Život je bio težak tjelohraniteljima i zaštitarima princa Charlesa i princeze Diane kada se njihov brak počeo raspadati. Oni su tada, naime, varali jedno drugo. Bilo je vrlo teško uskladiti njihovu zaštitu s njihovim aferama, obzirom da su uz njih uvijek trebali biti pripadnici osiguranja, piše Daily Mail.
Kad je Charles vozio svoj Aston Martin jer je išao u posjet Camilli Parker Bowles u Middlewick House, uvijek mu je u pratnji bio policijski tjelohranitelj Colin Trimming.
Kada je Diana, pak, posjećivala svog ljubavnika Jamesa Hewitta u kući njegove majke u West Countryju, njen je tjelohranitelj spavao u prizemlju na sofi dok je par bio na katu.
U početku dok se nalazila s Hewittom u Devonu, Diana bi zatražila da je odvezu do njega tijekom vikenda, a zatim bi nestala. Njena služba sigurnosti bila je lojalna i diskretna, ali i užasnuta, jer su znali da će im, ako joj se nešto dogodi, "glava biti na panju". Srećom, Hewitt je bio razumniji od princeze Diane te je rado surađivao s tjelohraniteljima.
Camilla je kućanske poslove radila gola
Zanimljivo je i da su londonske rezidencije Hewitta i Camille Parker Bowles bile doslovno jedna nasuprot drugoj u Clareville Groveu u Južnom Kensingtonu. Ona je imala ekscentričnu naklonost da kućanske poslove obavlja gola, a jednog dana Hewitt je pogledao preko ceste i vidio ju je nagu. Njen suprug, Andrew Parker Bowles, bio je njegov zapovjednik. Iako nisu bili bliski prijatelji, redovito bi se pozdravljali kad bi se sreli.
Nametljivi mediji dodatno su otežavali Charlesove i Dianine ljubavne afere. Oni su imali svoje "krtice" među osobljem Buckinghamske palače.
Tajnik za tisak kraljice Elizabete II., Michael Shea, jednom je prilikom pobjedonosno priopćio da je konačno identificirao doušnika koji je radio za The Sun, ali oni su mu podrugljivo poručili da je to "malo vjerojatno, jer ih je bilo 11".
Stoga nije bilo iznenađujuće što su i Charles i Diana postali jako tajnoviti te su ponekad ugrožavali vlastitu sigurnost. Diana je u tome bila najgora. Čak i kad je bila na početku braka s princem, ona je bila poprilično dobra u bježanju od svojih tjelohranitelja. Povremeno je znala među njima izazvati paniku kad bi shvatili da išla sama u shopping skrivena samo iza sunčanih naočala.
Odrekla se policijske zaštite
Nakon što su se ona i Charles rastali, bila je još nepromišljenija. U austrijskom odmaralištu Lech pobjegla je timu koji ju je čuvao tako što je tijekom noći skočila s balkona svoje hotelske sobe na prvome katu u duboki snijeg, a zatim otišla u šetnju. Diana se nakon toga odrekla policijske zaštite.
Nešto kasnije, ona je iskreno popričala s višim policijskim službenikom Davidom Meynellom koji je vodio jedinicu koja je nadzirala sve VIP osobe u Velikoj Britaniji.
Objasnila je da "iako je imala puno neprijatelja", također je imala i "puno prijatelja na visokim položajima" koji su joj prenosili važna saznanja pa ih je često ispitivala što se događa i postavljala pitanja. Ona je preko njih saznala da je petero ljudi iz jedne organizacije pratilo njene svakodnevne aktivnosti te je prisluškivalo njene telefonske razgovore.
Zanimljivo je da je američka vlada imala veliki dosje o Diani koji je imao preko 1.000 stranica među kojima je su bile i transkripcije njenih telefonskih poziva. Taj dosje je još uvijek tajan. Nagađa se da se većina sadržaja vjerojatno odnosi na njen rad u inozemstvu.
Charles je uživao u studentskom životu
Diana se plašila "tajne države" i njenih "mračnih sila", no odbila je policijsku zaštitu. Stručnjaci smatraju da ona možda ne bi umrla u automobilskoj nesreći u podvožnjaku Pont de l'Alma da je bila pod zaštitom jer bi bila profesionalno zbrinuta.
Većina članova kraljevske obitelji tijekom godina našla se u opasnim situacijama, iako su tragedije poput Dianine, srećom, bile rijetke.
Kad je princ Charles je tijekom kasnih 1960-ih otišao na Trinity College u Cambridge, tamo je pokazao "talent da se dovede u situacije koje su potencijalno neugodne ili čak fizički opasne", rekao je jedan od njegovih tjelohranitelja.
Charles je uživao u studentskom životu, što je njegovim tjelohraniteljima dobrano zagorčalo život. Princ se najviše volio voziti na biciklu, a oni ga nisu htjeli osramotiti pa su ga pratili u starom Land Roveru na pristojnoj udaljenosti. Najveći problem ble su djevojke oko Charlesa.
Planirali su oteti Charlesa
Jedan od njegovih tjelohranitelja Michael Varney saznao je da je grupa studentica planirala oteti princa i za njega tražiti otkupninu. Varney je dogovorio sastanak s djevojkom koja je bila vođa potencijalnih otmičarki te ju je upozorio da policija već ima sve pojedinosti o njihovom planu i da će, ako se to dogodi, upasti u probleme. Djevojka ga je izvrijeđala, a do otmice nije došlo.
Ozbiljnije opasnosti princa su dočekale u Walesu, gdje je u porastu bio nasilni velški nacionalizam, a Charles je trebao u srpnju 1969. biti službeno okrunjen za princa od Walesa. Britanske obavještajne službe bile su zabrinute zbog prijetnje koju bi teroristi mogli predstavljati toj ceremoniji.
Velški nacionalisti su na kraljevsku obitelj gledali kao na englesku instituciju koja im je nametnuta, a titula princa od Walesa predstavljala im je uvredu, pogotovo zato što su Charlesove veze s Walesom bile prilično slabe.
Mjesto održavanja ceremonije jako je brinulo službu sigurnosti. Naime, radilo se o srednjovjekovnom dvorcu u udaljenom sjeverozapadnom Walesu, daleko od dobro zaštićenih londonskih ulica. Ubrzo su počela bombardiranja iza kojih je stajala Slobodna vojska Walesa (FWA), a 1969. godine devet njihovih članova je uhićeno i optuženo za kaznena djela javnog reda i mira.