Na projektu stvaranja umjetne DNK radio je Vitor Pinheiro iz britanskog Medical Research Council Laboratory of Molecular Biology, a članak o ovom senzacionalnom otkrićiu bit će objavljen u časopisu Science.
Ukratko, DNK je sastavljena od četiri vrste nukleotida (A, G, C i T) na koje se vežu šećeri i fosfati. Znanstvenici su u laboratoriju pak stvorili šest 'kopija' molekula DNK i RNK tako da su zamijenili šećere sintetičkim polimerima. 'Kopije' su nazvali XNA (ksenonukleinska kiselina). Potom su znanstvenici razvili enzime koji mogu običnu DNK pretvoriti u XNA i obrnuto.
Također, jedna od stvorenih XNA, tip HNA, pokazala je da reagira i može evoluirati u druge oblike, iz čega znanstvenici zaklkjučuju da 'naslijeđe i evolucija nisu ograničene na DNK i RNK'.
Ipak, kako napominje autor članka u Scienceu, sve ovo stvoreno je u 100 posto kontroliranim laboratorijskim uvjetima, ali zato će znanstvenici moći postaviti bazična pitanja: npr. je li moguće da život nije počeo s DNK i proteinima kakve znamo danas, nego s nečim mnogo mnogo jednostanijim?