Ako sve prođe prema planu, već tijekom idućih osam mjeseci, mogli bi imati cjepivo spremno za upotrebu, objavili su iz Oxforda, prenosi Science Times.
„U najboljem slučaju ćemo već u jesen 2020. imati jasne podatke o učinkovitosti cjepiva iz treće faze testiranja i mogućnost da se počne masovna proizvodnja“, istaknuli su iz Oxforda u intervjuu za Telegraph. Već krajem ovog mjeseca počet će testiranja na ljudima i već su se prijavili brojni dobrovoljci stari od 18 do 55 godina. Primat će ili potencijalno cjepivo protiv koronavirusa ili kontrolne doze te će se tijekom šest mjeseci redovito će ih se pratiti na Odsjeku za cjepiva u Oxfordu.
No, ovakav tijek razvoja cjepiva je "visoko ambiciozan" jer bi se mnoge stvari mogle ispriječiti. Ranije je savjetnik britanske Vlade, Patrick Vallance rekao kako je cjepivo 12 do 18 mjeseci daleko od toga da bude razvijeno i distribuirano.
Urtka s epidemijom
Ipak, znanstvenici upozoravaju kako bi mogli naići na veliku poteškoću. „Bit ćemo pred velikim izazovom ako epidemija doživi svoj vrhunac prije nego što cjepivo bude spremno za testiranje“, ističu jer ako neće biti dostupnih testova neće biti lako pronaći zdrave kandidate za testiranje.
Kinezi već testiraju cjepivo na ljudima
Kineski tim, na čelu s Chen Wei, vodećom stručnjakinjom kineske vojske za biološko ratovanje i obranu već je počeo testiranje na 108 zdravih osova kojima su date različite doze cjepiva.
Prvim kandidatima potencijalno cjepivo su dali još 17 ožujka te su na promatranju u specijalnoj bolnici u Wuhanu. Očekuje se kako će prvi rezultati biti objavljeni već ovaj mjesec.
„Ako inicalni rezultati pokažu da je cjepivo sigurno i ima željeni učinak, nastavit ćemo testiranju njegovu učinkovitost u inozemstvu, u skladu s međunarodnom suradnjim borbe protiv epidemije“., rekla je general-bojnica dr. sci. Chen Wei
Situaciju s koronavirusom iz minute u minutu u Hrvatskoj i svijetu možete pratiti OVDJE.