Na temelju uzoraka fosila i drugih prikupljenih podataka sa 73 mjesta diljem Zemlje, znanstvenici su uspjeli rekonstruirati povijest temperature na planeti od kraja posljednjeg Ledenog doba prije oko 11 tisuća godina.
Utvrdili su da je u zadnjih 10 godina temperatura bila viša nego u 80 posto vremena u posljednjih 11.300 godina. Zabrinjavajuće je to što studija predviđaju da će Zemljina atmosfera u narednim desetljećima biti toplija nego bilo kada od kraja Ledenog doba, neovisno o razini emisije stakleničkih plinova. "Sada već znamo da je na globalnoj razini Zemlja danas toplija nego što je bila ikada u posljednjih 2.000 godina", kazao je Shaun Marcott, šef tima koji je izradio studiju objavljenu u časopisu Science.
Kritična sjeverna hemisfera
Rezultati studije, koje prenosi i France24, pokazuju da se u proteklih 5.000 godina temperatura zraka spustila za 0,8 Celzijevih stupnjeva, međutim, ako se gleda samo zadnjih 100 godina, u stalnom je porastu i to najviše u sjevernoj hemisferi gdje je više kopna i gdje je populacija stanovništva veća.
Klimatski modeli korišteni u studiji predviđaju da će do kraja stoljeća prosječna globalna temperatura rasti od 1,1 do 6,3 stupnjeva Celzijevih, ovisno o ljudskoj aktivnosti odnosno o količini ispuštanja CO2 u atmosferu.
Kriva je ljudska aktivnost
"Ono što najviše zabrinjava je činjenica da će zagrijavanje biti znatno jače nego u bilo kojem razdoblju u posljednjih 11.300 godina", kazao je paleoklimatolog Peter Clark.
Položaj Zemlje u odnosu na Sunce je glavni prirodni faktor koji utječe na temperature tijekom nekog vremenskog ciklusa. Znanstvenici svih studija provedenih u zadnje vrijeme došli su do istog zaključka - zagrijavanje atmosfere nije posljedica prirodnih ciklusa, već je za globalno zatopljenje u posljednjih 50 godina kriv ljudski faktor.