Riječ je o temperaturnim rekordima zabilježenim od 1880. godine kada se započelo s mjerenjima, priopćio je Američki ured za praćenje klime (National Oceanic and Atmospheric Administration). Dosadašnji rekord zabilježen je 2010.
Lipanj je bio četvrti mjesec u 2015. koji je oborio temperaturni rekord - poslije veljače, ožujka i svibnja. Nezapamćena suša na Karibima i velike poplave u Gruziji, u kojima je poginulo 19 ljudi te je uništeni zoološki vrt u Tbilisiju, samo su dio crne statistike za koju odgovornost snosi čovjek.
Rekordne vrućine zabilježene su u zapadnom dijelu SAD-a, u dijelovima Južne Amerike, u nekoliko regija u zapadnoj Africi, središnjoj i jugoistočnoj Aziji, izvijestila je NOAA a prenosi Bloomberg.
Objavljeni podaci su samo jedni u nizu koji potkrepljuju da se svijest suočava s ogromnim problemom. Neizbježne posljedice globalnog zatopljenja uključuju podizanje razine mora zbog topljenja ledenjaka. Podizanje razine mora značit će katastrofu za mnoge gradove i mjesta uz obalu.
Novi rekordi do kraja stoljeća
Konstantno povećanje emisije stakleničkih plinova, do kraja ovog stoljeća povisit će temperature zraka na globalnoj razini za 3,6 stupnjeva, što će biti najveći rast u zadnjih 10 tisuća godina.
Novo objavljeni podaci sigurno će biti predmet razgovora na konvenciji Ujedinjenih naroda o promjeni klime na kojoj će u Parizu u prosincu ove godine sudjelovati 180 država.
Nema sumnje da će na summitu u Parizu pod pritiskom biti SAD i Kina, prema emitiranom ugljiku najveći svjetski zagađivači. Bloomberg/Danashr