Priznanje je uslijedilo nakon istrage o lažiranju podataka o temperaturi koje su znanstvenici skupljali širom svijeta kako bi poduprli teoriju globalnog zatopljenja. Podaci o zatopljenju, navode sad, najčešće su uzrokovali lokalni faktori, a ne globalne promjene.
Prošlog mjeseca otkriveno je kako je tvrdnja UN-ovog Internacionalnog panela o klimatskim promjenama da će do topljenja ledenjaka na Himalajima doći do 2035. 'spekulacija' preuzeta iz novinskog članka iz 1999. Jedan od vodećih stručnjaka IPCC-a priznao je grešku u procjeni.
Profesor Phil Jones, čiji su podaci bili ključni za teoriju klimatskih promjena, priznao je da i sam ima problema s praćenjem svih informacija. A njegove kolege su izrazili brigu da profesorovo odbijanje da dijeli podatke koji su se od njega tražili leži u činjenici da je izgubio neke od ključnih dokumenata.
Profesor Jones po prvi je put priznao i mogućnost da je svijet možda bio topliji u srednjem vijeku nego sad. Skeptici su već duže tvrdili da je bilo toplije između 800. i 1300. zbog viših temperatura na sjeveru. No zagovornici klimatskih promjena uvijek su tvrdili da se ove temperature ne mogu uspoređivati s trenutnim podacima o globalnom zagrijavanju jer se odnose na samo neke zone.
Ross McKitrick, sa Sveučilišta Guelph u Kanadi koja je bila među znanstvenicima koji su trebali provjeriti IPCC-ov zadnji izvještaj kaže: "Zaključili smo, uz brojne statističke dokaze, da su IPCC-ovi podaci o klimi kontaminirani utjecajem koji na zatopljenje ima industrija te drugi problemi s kvalitetom podataka. Očita je pristranost prema teoriji globalnog zatopljenja."