NASA OBJAVILA ŠTO JE CURIOSITY NAŠAO NA MARSU: /

'Pronašli smo čitavo bogatstvo organskih spojeva'

Image
Foto: izvor: NASA

Američka svemirska agencija NASA objavila je danas nova saznanja o onome što je njen rover Curiosity pribavio skupljajući uzorke s površine Marsa

7.6.2018.
20:02
izvor: NASA
VOYO logo

NASA, po običaju, osim zagonetne najave nije željela otkriti više detalja o novom otkriću dok nije počeo prijenos konferencije za novinare. Također po običaju, mediji su nagađali hoće li NASA dati odgovor na, kako piše The Independent, besmrtno pitanje Davida Bowiea "Ima li života na Marsu?" iz njegovog slavnog hita 'Life on Mars' iz 1971. godine. Iako nisu ponuđeni čvrsti dokazi o tome da na Marsu ima ili je postojao život, prikupljeni podaci bliži su tome no ikada prije. Naime, NASA-in rover Curiosity na Crvenom planetu našao je začajne količine organskih molekula, ali i metana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pronađene su organske molekule na Marsu

NOVO 21:05 Danas objavljena otkrića mogu biti od velike koristi za moguću kolonizaciju Marsa, primjerice podaci o energetskoj aktivnosti koja bi mogla osigurati gorivo ako jednoga dana Zemljani doista dođu na taj planet. Također, ova otkrića mogu biti važna i za eventualno mjesto slijetanja na Mars. Sada znamo, piše The Independent, da bi krateri na mjestima gdje su nekoć bila jezera na Marsu mogli biti pogodna mjesta za to.

20:55 U NASA-i podsjećaju da su i ranije objavljivali otkrića metana i organskih tvari na Marsu, ali u znatno manjim količinama od ovih kakve su sada otkrivene. "Ovoga puta smo našli mnogo više i jednog i drugog, uz više pojedinosti i na pouzdaniji način", rečeno je na konferenciji. U tom smislu, najvaljena je misija ExoMars koja će ove godine stići na taj planet s ciljem 'lova' na dokaze o izvanzemaljskom životu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

20:45 Što se tiče otkrića metana, NASA-ini znanstvenici kazali su da nema dokaza kako je nastao biološki, ali da s novim podacima ni ta mogućnost nije isključena.

20:40 Organske molekule su građevni blokovi života, iako se mogu proizvesti i kemijskim reakcijama koje nisu povezane sa životom. Znanstvenici su kazali da je prerano tvrditi da su ti spojevi nastali u biološkim procesima, prenosi Independent dio studije o ovome otkriću objavljenog u časopisu Science.

"Postoje tri moguća izvora tog organskog materijala", rekla je astrobiologinja Jennifer Eigenbrode iz NASA-inog Goddard Space Flight Centra u Marylandu. "Prvi bi bio život za koji ne znamo, drugi su meteoriti, a treći geološki procesi, odnosno sami procesi stvaranja stijena".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

20:30 Poruka NASA-e o ovom otkriću glasi: ovo što je rover Curiosity pronašao na Marsu još nije dokaz života, no sve smo bliže spoznaji da bi to ipak moglo biti to.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"S ovim novim otkrićima, Mars nam poručuje da ne odustajemo i da nastavimo tražiti dokaze o životu", kazao je astrofizičar Thomas Zurbuchen iz NASA-ine Uprave za znanost. "Uvjeren sam da će naša trajne i planirane misija donijeti još novih otkrića s Marsa koja će nam oduzeti dah", dodao je.

20:20 NASA-in rover Curiosity otkrio je na mjestu zvanom Galeov krater čitavo bogatstvo organskih spojeva na površini Marsa i sezonske fluktuacije atmosferskog metana. To su zasad najsnažniji dokazi da je jednom u susjedstvu Zemlje možda postojao život - upravo je objavila agencija Reuters. Curiosity je otkrio tri različite vrste organskih molekula koje je iskopao na 5 centimietara dubine u blatu starom oko 3,5 milijarde godina, u sedimentnim stijenama kratera Gale na mjestu gdje se nekoć, u vrijeme kada je taj planet bio topliji i vlažniji nego danas, nalazilo golemo jezero.

NASA-ini znanstvenici smatraju da za ovo otkriće možda postoji nebiološko objašnjenje. Uglavnom, vrlo su oprezni oko zaključaka o mogućem postojanju života na Marsu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

20:15 NASA je pronašla intrigantne organske molekule na Marsu - rečeno je, ali uz pojašnjenje da nije pronađen život na Marsu. Ipak, otkriće organskih molekula moglo bi biti značajno za shvaćanje toga je li na Marsu nekad postojao život.

Uoči obraćanja uživo, predstavnici NASA-e pozvali su zainteresirane ljude diljem svijeta da im postave pitanja putem Twittera na #askNASA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijenos uživo mogao se pratiti na NASA-inoj web-stranici. Konferenciju je vodila Michelle Thaller, pomoćnica ravnatelja za komunikacije u NASA-inom Odjelu planetarne znanosti. O otkriću su govorili Paul Mahaffy, direktor odjela za istraživanje Sunčevog sustava u NASA-inom Goddard centru za svemirske letove u Marylandu; zatim Jen Eigenbrode, istraživačica u istom Centru; Chris Webster, viši znanstveni suradnik iz laboratorija Jet Propulsion u Pasadeni u Kaliforniji te Ashwin Vasavada, znanstvenik na projektu Mars Science Laboratory.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo