Vezu između učestalih udaraca i neurodegenerativnih bolesti su utvrdili na temelju patoloških nalaza dobivenih nakon obdukcije mozga 12 sportaša koji su umrli od posljedica oštećenja živaca, a ono je rezultiralo nekom moždanom ili neurološkom bolesti. Svima im je bilo zajedničko da su tijekom života, preciznije tijekom sportske karijere, dobili puno udaraca u glavu. Trojici je dijagnosticirana amiotrofična lateralna skleroza, poznatija kao Lou Gehrigova bolest, a naziv je dobila prema igraču baseballa koji je od nje umro.
Stručnjaci za traumu mozga smatraju da će studija, čiji su rezultati objavljeni u stručnom časopisu Journal of Neuropathology & Experimental Neurology, poslužiti za nova istraživanja i pronalaženje mogućih načina za sprečavanje dugoročnog oštećenja mozga uslijed udaraca.
arti-201007060156006Znanstvena su istraživanja pokazala i važnost praćenja zdravstvenog stanja vojnih veterana koji su sudjelovali u ratovima u Iraku i Afganistanu, odakle su se mnogi vratili s povredama glave od posljedica eksplozija ili drugih udaraca, ističu znanstvenici.
"Ovo je prvi potvrđeni patološki dokaz da udarci u glavu koji se ponavljaju, a sportaši su ih dobili u nekim 'grubljim' sportovima, za dugoročnu posljedicu mogu imati razvoj moždanih ili neuroloških bolesti", stoji u stručnome tekstu koji su potpisali dr. Ann McKee s Bostonskog sveučilišta i njezini kolege.
Oni su proveli patološka istraživanja na mozgu i leđnoj moždini 11 profesionalnih igrača američkog nogometa ili boksača te jednoga igrača hokeja. Svima je ustanovljena kronična traumatska encefalopatija, kod koje se nakon određenog broja godina najčešće javi demencija.
Prethodni članci:
arti-201007060156006 arti-201007200011006 arti-201002090058006