Ova je tvrtka projektirala kemikaliju za koju tvrdi da može blokirati viruse zike, ebole, bolesti Zapadnog Nila, gripe i herpesa.
Znanstvenici vjeruju kako bi, uz pomoć IBM-ovog računala Watson, te kemikalije jednoga dana mogle biti korištene u proizvodima poput sapuna kako bi spriječili viruse od daljnjeg širenja.
Tri načina borbe
Riječ se o makromolekuli koja se bori protiv virusa na tri načina.
Prvo, koristi elektrostatičke veze kako bi privukla virus, pričvrstila se za njega i tako ga spriječila u prijenosu zaraze na druge stanice. Zatim neutralizira kiselost u samoj stanici virusa, čime joj oteža replikaciju.
I na kraju, oslobađa tip šećera po imenu manoza koji povezuje zdrave imunostanice te tako sprečava viruse da ih inficiraju.
"S nedavnim epidemijama virusa poput zike i ebole, postaje još važnije raditi na antiviralnim sredstvima", rekao je znanstvenik dr. James Hedrick.
Znanstvenici su promatrali razne reprenzetativne viruse iz raznih kategorija, uključujući ebolu, bolest Zapadnog Nila, gripu, enterovirus 71 i herpes simpleks. U početnim testiranjima znanstvenici nisu primjetili nikakav otpor virusa nanjovijoj makromolekuli.
Potencijalne kratkoročne i dugoročne primjene
Kratkoročne potencijalne primjene mogle bi biti u anti-viralnim maramicama ili deterđentu. To bi naprimjer zahtijevalo male količine makromolekula raspršenih u vodi kako bi neutralizirale cijelu prostoriju inficiranu Ebolom.
Potencijalne dugoročne primjene mogle bi uključivati razvoj novog oblika cjepiva koje bi moglo spriječiti cijelu kategoriju viralnih zaraza.
"Viralne su zaraze i dalje jedan od vodećih uzročnika smrtnosti u svijetu", kaže dr. Yi Yan Yang, iz singapurskog Instituta za bioinžinjering i nanotehnologiju.
"Stvorili smo antiviralnu molekulu koja se može boriti s virusima tako da ih spriječi da zaraze stanicu, bez obzira na to kakve mutacije oni imali. Nije toksična za zdrave stanice i sigurna je za korištenje. Ovaj obećavajući napredak predstavlja godine teškoga rada i suradnje s globalnom zajednicom znanstvenika", kaže.
Znanstvenici se nadaju koristiti IMB-ovog Watsona, superračunalo koje je postalo poznato nakon što je pobijedilo u TV kvizu 2011. godine, kako bi im pomogao u razvoju proizvoda.