Liječnik Richard Levenson na ideju da golubove nauči prepoznati maligno tkivo na radiološkim snimkama došao je kada su stručnjaci Sveučilišta u Iowi otkrili kako te ptice imaju vizualno pamćenje slično ljudskome.
"Pokažete li mi 10 snimaka, nema problema. Međutim, moram li pogledati njih 10 tisuća, bit ću iziritiran. Ptice nemaju taj luksuz", rekao je Levenson koji se udružio s kolegama u Iowi i stavio golubove na pravi test.
Golubovima su pokazivali različite snimke. Stvarne snimke dojke sa oboljenjem i bez, te mamograme, sa benignim i karcinogenim tkivima.
Ptice su naučene da uoče rak ili promjene u tkivima koje mogu značiti rak, a svaki puta kada bi točno odabrali, dobili bi nagradu. Hranu.
Grupni rezultati nevjerojatni
Kako bi bili potpuno sigurni da ptice nisu samo zapamtile koje su snimke pokazivale karcinogena tkiva, a koje ne, predočili su im i nove snimke. Samo 15 dana kasnije, golubovi su sa 50 posto točnosti skočili na čak 85 posto točnosti u uočavanju raka.
Kada su to isto radili u grupi, točnost u prepoznavanju malignog tkiva na medicinskim slikama porasla je na nevjerojatnih 99 posto!
Na stvarnim snimkama uzoraka, golubovi su doista dobro detektirali rak. Međutim, na mamogramima su pali na testu. Nisu mogli prepoznati radi li se o benignom ili malignom tkivu. Uočeno je i da su ptice bolje detektirale o kakvom se tkivu radi, kada su boja i svjetlost pojačane.
Međutim, daleko smo od toga da ptice postanu radiolozi. Autori ovog istraživanja tek se nadaju kako bi, u budućnosti, ova sposobnost golubova moga biti jeftina alternativa skupim patolozima i radiolozima.