Prvi hrvatski satelit u orbiti do kraja godine

Do kraja godine u orbitu će se lansirati prvi hrvatski satelit, koji su osmislili članovi hrvatskog ogranka međunarodnog tima Synergy Moon (TSM).

26.7.2011.
11:22
VOYO logo

Naime, zahvaljujući uspješnosti hrvatskog ogranka međunarodnog tima Synergy Moon (TSM) tvrtka Interorbital Systems, također članica TSM-a, u svom je lansirnom manifestu objavila kako će se među piko i nanosatelitima u orbitu lansirati i satelit hrvatskog tima, koji će testirati opremu za ugradnju u Mjesečev robot.

Hrvatski TSM potpisao je s Odjelom za prijenos tehnologija Sveučilišta u Antofagasti u Čileu ugovor o sudjelovanju u razvoju projekta Moon-Mars u pustinji Atacami. Projektom se financiraju aktivnosti članova tima i prijenos znanja i tehnologija kroz pet godina u vrijednosti od pet milijuna dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Čileu će se po nacrtima i uz prijenos znanja TSM-a graditi letjelica koja se do kraja 2012. godine treba meko spustiti na Mjesec, te se u sklopu integracije sustava u nju treba ugraditi robotsko vozilo (rover) koji se gradi u Istri i bežična digitalna komunikacijska tehnologija koja se projektira i gradi u Zagrebu.

Croatia Airlines osigurat će besprijekorne logističke uvjete za prijevoz osjetljive svemirske tehnologije iz Hrvatske na testiranje i ugradnju u svemirski brod u Čile.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, sponzor TSM-a, tvrtka Aerogels Australia, isporučila je Astronomskoj udruzi Vidulini, inače jezgri hrvatskog ogranka tima koja gradi Mjesečev robot, dragocjen futuristički izolacijski materijal aerogel koji će se ugrađivati u sve buduće sklopove koji moraju biti otporni na svemirske temperaturne ekstreme.

TSM-ovi veliki planovi za testiranje u rujnu uključuju i obaranje svjetskoga rekorda za WLAN bežičnu digitalnu vezu održavanjem stalne podatkovne i HD video veze sa zrakoplovom u letu, izravni HD TV prijenos slike i podataka bežičnom digitalnom vezom za vrijeme skoka padobranom te pod istim takvim vezama testiranja otporne svemirske opreme u vakuumu i pri niskim temperaturama u stratosferskoj sondi.

Vezani članci:

arti-201006290330006 arti-201103010823006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo