Jay Pasachoff s američkog Williams College kaže da će i u svom maksimumu pomrčina biti tek djelomična, što znači da dio Sunca neće nikad biti prekriven. A budući je opasno gledati direktno u Sunce, Pasachoff upozorava na potrebu nošenja specijalnih solarnih filtera.
"Djelomične pomrčine su i za znanstvenike zabava jer nisu toliko znanstveno korisne pa se čovjek može opustiti i uživati. Studentima prirodnih znanosti preporučam promatranja jer vidjeti da se sve odvija točno u sekundu je vrlo poticajno za učenje. Shvatit će da će uz pomoć znanstvenog rada i oni bolje razumijeti svemir," objasnio je.
Tijekom ove pomrčine ljudi u Zapadnoj Europi vidjet će da je pomrčina već počela prilikom sunčeva izlaska, a trajat će oko 80 minuta. Pomrčina će potrajati oko 3 sata, a na svom maksimumu pomrčina će biti na zalasku u V. Britaniji - tada će 75% sunčeve površine biti prekriveno, a zatim će se u sljedećih sat i 20 minuta postepeno pojaviti.
U Parizu i Berlinu 80% Sunca prekrit će pomrčina negdje oko zalaska. istočnije Sunce će tijekom maksimuma biti nešto više na nebu - 22°, a pomrčinom prekrivena površina iznosit će 67% iznad Atene. U Izraelu i Egiptu Sunce će biti na visini od 33°, s prekrivenom površinom od nekih 55% u svom maksimumu.
Znanstvenik ističe da je najvažnije dobro zaštiti oči specijalnim naočalama, a sam će za vrijeme pomrčine biti u Tel Avivu gdje se nada odličnom pogledu.
Vezani članci:
arti-201001150053006 arti-201001140020006