U Nubijskoj je pustinji u Sudanu 2008. godine otkrivena grupa od nekoliko stotina stjenovitih meteorita nakon što je asteroid 2008 TC3 udario u Zemlju, piše Mirror.
Blago u meteoritima
Znanstvenici iz učilišta EPFL u Švicarskoj analizirali su sada ove meteorite, poznate pod zajedničkim imenom Almahata Sitta, i otkrili u njima dijamante. Zanimljivo, znanstvenici vjeruju kako ovi dijamanti dolaze s izgubljenog planeta, koji je nekoć bio u sastavu ranog sunčevog sustava.
Ovo otkriće pružilo je dokaze o postojanju velikih 'protoplaneta' koji su temelj nastanka kasnijih stjenovitih planeta, kakav je i Zemlja. Ranija proučavanja sugeriraju da je rani Sunčev sustav svojedobno imao desetke ovih protoplaneta s dimenzijama između Mjeseca i Marsa.
Smatra se da su meteoriti pod nazivom ureiliti potencijalni ostaci tih protoplaneta, no dosada niti jedan istraženi ureilit nije pružio niti jedan konkretan dokaz da u stvari potječu od protoplaneta.
U novoj studiji znanstvenici su analizirali sitne kristale koji su se nalazili unutar dijamanata u meteoritu. analiza je pokazala da su ovi dijamanti formirani pod pritiskom od preko 20 gigapaskala. Ovi visoki pritisci ukazuju da su se dijamanti formirali u protoplanetu veličine između Merkura i Marsa tijekom prvih deset milijuna godina ranog sunčevog sustava.
Znanstvenici se sada nadaju analizirati i druge meteorite, kako bi vidjeli da li se i u njima nalaze dijamanti s izgubljenih planeta.