Svake godine ljudi u oceane (i ostale vode koje vode do njih) bace oko osam milijuna tona plastike. Još tijekom '80-ih godina, znanstvenici su uočili kako zbog toga nastaje nakupina smeća na sjeveru Tihog oceana, s obzirom na to da su SAD i azijski tigrovi bili najveći zagađivači. Nakupina, koja raste svake godine, ima i svoj geografski naziv Veliki pacifički otok smeća. A sada su istraživači našli još jednu - Južni veliki pacifički otok smeća.
Polugodišnja ekspedicija koju je vodio Charles Moore u Tihom oceanu, između obala Čilea i Uskršnjih otoka, otkrila je nakupinu nerazgradive sitne plastike površine od milijun kilometara - gotovo kao dvije Francuske. No, površina nije najveći problem - plastiku razbijenu na sitne komadiće teško je ukloniti iz oceana i zato predstavlja još veću opasnost, a smeće se proteže i u dubinu. "Otkrili smo nevjerojatne količine smeća", rekao je Moore.
On je počeo istraživati zagađenje oceana nakon što se kao kapetan jahte još 90-ih susreo s golemim količinama smeća u oceanu.
Ove 'otoke smeća' oblikuju morske struje, a Moore je s grupom volontera izdvajao uzorke kako bi ih mogli analizirati. On kaže kako bi se otkriveni 'otok' zapravo trebao smatrati oblakom zbog sitne plastike od koje se sastoji, piše Daily Mail.
Ističe i kako postoje značajne razlike između sjevernog Velikog otoka smeća. Do južne nakupine plastika prolazi duži put pa se razbije na sitnije komade.
"Našli smo nešto većih komada, uglavnom bove i drugu ribarsku opremu, no većina je bila u sitnijim komadima", rekao je Moore dodajući kako tek treba analizirati uzorke vode koje je skupio.