Objavljeni 'znanstveni rad' kojeg je potpisao Ocorrafoo Cobange sa Wassee Institute of Medicine (nepostojeći znanstvenik i nepostojeći institut) je govorio o tome kako je otkriveno da jedna molekula iz nekog lišaja, koji raste na kamenu, inhibira rast stanica raka.
Usprkos očiglednim propustima i greškama u ovom radu, od 304 magazina kojima je rad poslan za objavljivanje, njih 157 je rad prihvatilo, 97 ga je odbilo, dok su se ostali nećkali.
Iza ove vrlo bolne spačke krije se zapravo John Bohannon, novinar magazina Science, koji je ovako nastojao pokazati i dokazati nedostatke tzv. postupka 'peer reviewa' i slobodnog pristupa znanstvenim radovima, koji se prečesto završavaju nekritičkim prenošenjem informacija, bez provjere izvora i one trunke logičkog zaključivanja potrebne za bavljenje tim poslom, prenosi Al Jazeera.
Ubacivao nepostojeće riječi, nitko nije primjetio
'Peer review' je postupak u kojem se testira znanstveni rad koji je neki časopis primio za objavljivanje. Pregledavaju ga znanstvenici iz istog područja, a ovu metodu primjenjuju i urednici časopisa kako bi provjerili relevantnost, objektivnost i istinitost nekog rada.
Bohannonov lažni znanstveni rad je imao očite greške koje su se lako mogle identificirati u 'peer rewievu', a ubacivao je i nepostojeće riječi, poput naziva lišajeva i kultura stanica.
Rezultat njegovog eksperimenta je dokazao da postoji nedostatak objektivne kontrole onoga što se objavljuje, što dovodi do problema kada je riječ o radovima koji su zvučni ('pronađen lijek za rak', 'lijek za AIDS') a koji nađu put i do popularnih kanala i mainstream medija.