NOVO-STARO: Profesor Soljačić radi na povratku klasičnih žarulja

Image
Foto: Thinkstock

Iako smo se već pozdravili s njima, klasične žarulje se ipak (možda) vraćaju.

16.1.2016.
9:55
Thinkstock
VOYO logo

Flourescentne i LED žarulje energetski su znatno učinkovitije te su gotovo potpuno iskorjenile klasične sa žarnom niti, kojih više nema nigdje za kupiti. Klasične, tzv. Edisonove žarulje gotovo 95% energije troše na toplinu, a ne svjetlost te imaju jako nisku učinkovitost.

Profesor Soljačić s kolegama, profesorom fizike Johnom Joannopolousom i profesorom energetskog inžinjeringa Gang Chenom, te znanstvenicima Ivanom Celanovićem i Ognjenom Ilićem žele ponovo vratiti sjaj klasičnoj žarulji, i to tako da iskoriste nanofotoničke tehnike za recikliranje svjetla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Thinkstock
Image
Foto: Thinkstock

"Kako bi prikazali moć tog pristupa, primjenili smo ga na posebno izazovan sustav: klasičnu (edisonovu) žarulju. Kao što znate, naše društvo je napravilo jako težak izbor da napustimo te žarulje (koje smo koristili 130 godina) jer je smatrano da su nužno neefikasne. Sad smo mi napravili takvu klasičnu žarulju, ali koja ima efikasnost sličnu kao LED ili fluorescentne žarulje, koje trenutno kupujete u dućanu", rekao je Soljačić.

U potrazi za odgovorima

"Moram naglasiti da je u ovom trenutku to znanstveni pothvat: hoće li (i kada) takve žarulje biti bitne na tržištu, ovisi o tome koliko će koštati proizvodnja i koliko će biti pouzdane (koliko dugo mogu raditi bez kvara): to su pitanja koja momentalno istražujemo, ali još ne znamo odgovor na njih", dodao je naš ugledni fizičar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ključ je u procesu s dvije faze - prva uključuje dobro poznatu volframovu nit, sa svim svojim manama i nedostacima. Ali zahvaljujući sekundarnim strukturama toplinska se energija sakuplja i šalje natrag prema žarnoj niti, koja ga upija i ponovo emitira kao izvor svjetla. Radi se o strukturama koje su vrsta fotoničkog kristala i koje se mogu proizvoditi od široko rasprostranjenih i lako dostupnih materijala.

Drugi je korak bitan jer tada sustav pretvara toplinsku energiju u svjetlost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Thinkstock
Image
Foto: Thinkstock

Jedan od kriterija pri ocjenjivanju izvora svjetla je i učinkovotost osvjetljenja, koja uzima u obzir odaziv ljudskog oka. U slučaju klasične žarulje radi se o samo dva do tri posto učinkovitosti, flourescentne žarulje imaju učinkovitost od 7 do 15 posto, a LED žarulje između 5 i 15 posto.

Nova, poboljšana klasična žarulja s dvije faze trebala bi imalti čak i do 40 posto te učinkovitosti, iako za sada prvi koncepti još nisu niti blizu tog postotka, već dosežu nekih 6,6 posto. Ipak, rad na novoj staroj žarulji tek je započeo, a već sada dosiže LED i floutrescentne žarulje koje se mogu naći na tržištu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dnevnik/Danas.hr

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo