Uz nisku cijenu, težina od 12.25 kg čini ga i jednim modela ikad napravljenih.
Poput drugih egzoskeleta, Phoenix izgleda kao motorizirana proteza za donji dio tijela. Pomoću štaka omogućuje hodanje nepokretnim osobama tako što za njih pokreće i savija noge.
Ovaj se uređaj temelji na tehnologiji koju je razvio tim ih Laboratorija za ljudski inžinjering na Kalifornijskom sveučilištu u Berkeleyu. Iz te je grupe potekao projekt suitX (ili US Bionics), pod vodstvom dr. Homayoona Kazeroonija.
Ključ relativno niske cijene i težine je minimalizam. "Umjesto kompliciranog hardvera, suitX koristi inteligentan i minimalistički dizajn kako bi egzoskeletoni bili pristupačni, jednostavni za proizvodnju i niže cijene", navode u suitX-u.
Phoenix se sastoji od modula za kukove, dva modula za koljena i dva modula za stopala, koji se mogu koristiti ili odvojedno ili zajedno da formiraju potpuni sustav. Ovo ne samo da uklanja bespotrebnu dodatnu težinu, već ovogućuje i dulje trajanje baterije. Kada se koriste svi moduli, Phoenix ima energije za četiri sata konstantnog hoda, ili osam sati prosječne uporabe, prije nego što se baterija mora ponovo napuniti.
Maksimalna brzina hoda je 0.5 m/s (1.8 km/h), ali parametre može namjestiti trenirani medicinski tehničar preko aplikacije za Android.
Korisnici mogu udobno nositi egzoskelet dok sjede u invalidskim kolicima, koristeći nešto što se opisuje kao 'intuitivno sučelje', kako bi prelazili u stanje ustajanja, hodanja i ponovog sjedanja.
SuitX je počeo zaprimati narudžbe za Phoenix, a isporuke bi trebale početi u ožujku.
Na doljnjem videu možete vidjeti Phoueniz na djelu:
Gizmag/Danas.hr