Ali nova studija predložila je dosta radikalniju teoriju. Tim japanskih znanstvenika predložio je kako je Zemlja možda prošla kroz gusti međuzvjezdani oblak u vrijeme izumiranja dinosaura, što je dovelo do nebularne zime koja je rezultirala velikim globalnim zahlađenjem, što je opet rezultiralo masovnim izumiranjem.
Njihovi se dokazi temelje se na izuzetno velikom depozitu iridija koji je tim pronašao na dnu Tihog oceana. Zemlja je naime prekrivena slojem iridija debelim oko 30 centimetara za koji se smatra da je vanzemaljskog porijekla, poput udaraca asteroida.
Ali tim pod vodstvom Tokuhire Nimure iz Japanske udruge za svemirsku obranu pronašao je veći depozit debljine 5 metara, čije se porijeklo ne može objasniti asteroidom.
Globalno hlađenje i tamno nebo
Umjesto toga, Japanci predlažu teoriju kako bi molekularni oblak širine 330 svjetlosnih godina i preko tisuću puta gušći od okolnog svemira, mogao biti krivac za masovni pomor. Kako je Zemlja prolazila kroz oblak, a što je trajalo do milijun godinam naš je planet iskusio znatno globalno hlađenje dok je nebo znatno potamnilo. To je dovelo do izumiranja dinosaura.
Novootkriveni iridij bio bi onaj koji je pokupljen iz oblaka dok je Zemlja prolazila kroz njega.
"Tamni oblak mogao je prouzročiti globalno klimatsko hlađenje tijekom zadnjih 8 milijuna godina krede ", napisali su znanstvenici.
"Rezultirajući porast kontinentalnog leda prouzročio je i spuštanje nivoa mora. Globalno hlađenje, koje se povezuje sa smanjenjem raznolikosti fosila, na kraju je dovelo do masovnog izumiranja".
Teorija nije nemoguća, ali..
Ideja da Sunčev sustav povremeno prolazi kroz guste međuzvjezdane oblake nije nova. A znamo i da takvi oblaci postoje, tako da teorija nije potpuno nemoguća. Ali definitivno je pomalo neobična, posebno ako se uzme u obzir dokaze koji upućuju na udar asteroida.
To ne znači da ovi znanstvenici poriču udar u Chicxulubu. U stvari, kažu kako se i jedno i drugo moglo dogoditi, samo da je međuzvjezdani oblak primarni uzrok izumiranja.
David Kring iz Lunarnog i planetarnog instituta u Houstonu, Teksas, sumnja u ovu teoriju. Rekao je kako je dodatni depozit iridija koncentriran na jednome mjestu, a ne raširen okolo, što bi podržavalo teoriju udara asteroida.
Unatoč tome, radi se o zanimljivoj ideji. Znanstvenici kažu kako bi ona se mogla dodatno ojačati ako se otkriju dodatni radioaktivni elementi sa svemirskim porijeklom, poput plutonija na morskome dnu, a to je nešto ćemu će se sada posvetiti.