Znanstvenici sveučilišta RMIT u Melbourneu razvili su jeftin i učinkovit način uzgajanja posebnih nanostruktura - koje mogu razgraditi organski materijal kada su izložene svjetlu - direktno unutar tekstila.
Dr. Rajesh Ramanathan izjavio je kako proces kojeg je razvio tim ima brojne primjene u industrijama koje se temelje na katalizatorima poput agrokemijske, farmaceutske i prirodnih proizvoda, te bi se lako mogao povećati na industrijski nivo.
"Prednost tekstila je u tome što već imaju 3D strukturu tako da su sjajni u apsorpciji svjetlosti, što znatno ubrzava proces razgradnje organskih tvari", rekao je dr. Ramanathan.
"Još ima posla za napraviti prije nego što počnemo bacati naše strojeve za pranje rublja, ali ovaj je napredak postavio jake temelje za budući razvoj potpuno samočistećih tekstila."
Znanstvenici sa Ian Potter NanoBioSensing postrojenja i NanoBiotehnološkog istraživačkog laboratorija u RMIT-u radili su s nanostrukturama temeljenim na bakru i srebru, koje su poznate po svojoj sposobnosti apsorpcije vidljivog svjetla.
Kada se nanostrukture izlože svjetlu, dobiju povećanje energije koje stvori 'vruće elektrone'. Ti 'vrući elektroni' zatim oslobađaju tu energiju koja omogućuje nanostrukturama degradiranje i uklanjanje organske tvari.
Glavni je izazov bio izvesti koncept iz laboratorija, tj. smisliti kako proizvoditi te nanostrukture na industrijskoj skali i trajno ih pričvrstiti za tekstil.
Potpuno novi pristup RMIT-ovog tima sastoji se u 'uzgajanju' nanostruktura direktno na tekstilima tako što ih se umoči u nekoliko otopina, nakon čega se u roku od 30 minuta razviju stabilne nanostrukture.
Kada ih se izloži svjetlu, treba manje od šest minuta za neke od nano-ojačanih tekstila da se sami očiste.
"Naš će slijedeći korak biti testiranje nano-ojačanih tekstila s organskim spojevima koji bi mogli biti relevantniji za potrošače, da vidimo kako brzo mogu djelovati na česte mrlje poput sosa od rajčice ili vina", rekao je Ramanathan.