NASA je za polazišnu točku svojih mjerenja uzela prosječne temperature između 1951. godine i 1980-te. U tom je razdoblju već evidentirano globalno zatopljavanje. Pa ipak, minuli 10-ti mjesec srušio je i te rekorde. Temperature koje su zabilježene definitivno su mu osigurale prvo mjesto na ljestvici najtoplijih listopada u povijesti ili barem u bazi podataka kojom barataju u NASA-i.
Listopad 2015. bio je, u odnosu na isti mjesec prošle godine, topliji za 0,2 Celzijevaca. Čak 13 od 15 godina koje NASA bilježi kao iznimno tople zabilježene su poslije 2000-te godine. Posljednja "prava zima" ili hladna godina bila je 1911-ta.
Znanstvenici se pribojavaju kako se naš planet toliko zagrijava da oporavak više neće biti moguć.
Razlozi za ovako visoke temperature dobro su poznati. Učinak staklenika reflektira negativan utjecaj čovjeka na okoliš i klimu. Osim toga, stvaranje oluja poput El Nina dodatno pogoršavaju situaciju. Meterolozi upozoravaju kako El Nino još nije dosegnuo svoj vrhunac, a njegovu ćemo razarajuću snagu tek vidjeti, u nekoliko nadolazećih mjeseci.
Prognoze za iduću godinu također nisu dobre. Bilježi se porast udjela ugljikovog dioksida u atmosferi, a pretpostavka je kako će oni ostati na vrlo visokoj razini, za čitav jedan životni vijek.
Poguban učinak globalnog zatopljenja najviše se vidi u oceanima. Salinitet je u stalnom porastu, a diljem morskih obala od Havaja do Kariba, nestaju koraljni grebeni.