Ako uspiju, letjelica pod imenom 'StarChip' bi mogla doseći naš najbliži zvjezdani sustav Alphu Centauri za 20 godna, prenosi The Independent.
Stephen Hawking najavio je projekt Breakthrough Starshot još u travnju, a pridružio mu se i tim znanstvenika s Korejskog instituta za znanost i tehnologiju. No još je uvjek pitanje da li bi letjelica uspjela ovaj preživjeti dva desetljeća dugi put.
NASA-ini prijedlozi
U tome bi trebala pomoći NASA. Njihovi znanstvenici tvrde kako bi visokoenergetsko svemirsko zračenje moglo prouzročiti kvar na elektroničkim suustavima svemirskog broda puno prije nego što bi letjelica stigla na cilj.
NASA je ponudila neke prijedloge kako bi se izbjegao taj problem. Kao prvo, putanja leta bi se mogla prilagoditi tako da se izbjegnu područja visoke radijacije. Ali to bi moglo produžiti putovanje za više godina, te ne bi nužno zaštitilo letjelicu od zračenja.
Drugi prijedlog je ugradnja dodatne zaštite oko elektronike. No to bi rezultiralo povećanjem težine i veličine letjelice, što bi opet smanjilo njenu brzinu.
Treći NASA-in prijedlog je ugradnja silicijskog čipa koji bi automatski popravljao samog sebe.
"Samoliječenje čipa postoji već puno, puno godina"; izjavio je član NASA-e Jin-Woo Han. No za sada se radi samo o teoretskom istraživanju.
"Najveće ograničenje s kojim se suočavamo ogromna je praznina između nas i drugih zvijezda", rekao je Hawking. "Ali sada ju možemo prijeći. Unutar jedne generacije moći ćemo lansirati svemirski brod prema Alpha Centauriu."