Da bismo došli do odgovora na to pitanje, potrebno je prvo proučiti kako morski psi prilaze i napadaju ljude. Iako je ta riba na glasu kao vrlo opasna i mnogi je se boje, morski psi prvi kontakt s čovjekom u većini slučajeva uspostave iz puke znatiželje.
Oni misle da smo tuljani, njihova omiljena hrana
Morski psi ljude najčešće zamjenjuju sa svojom omiljenom hranom - tuljanima te izvode ''ugrizi i bježi'' napade, što znači da ustima 'testiraju' o kakvom se 'ulovu' radi. Takvi susreti gotovo nikada nisu fatalni. Prava opasnost dolazi od nenadanih napada u kojima žrtva nije ni svjesna prisutnosti morskog psa sve dok za to ne bude prekasno.
No, ukoliko ipak uočite morskog psa kako se kreće prema vama u vašem je najboljem interesu da se ne pravite mrtvi. Krenite plivati prema najbližoj obali ili čamcu. Ukoliko ste sami u moru prilikom susreta s morskim psom i pravite se mrtvi, napad je gotovo garantiran zbog činjenice da psine napadaju slabiji plijen kako bi sačuvale energiju.
Ako do napada dođe - vrijeme je za borbu. Udarajte morskog psa po nosu, napadnite mu oči i škrge kako biste ga zbunili i otjerali.
Samo u iznimnim situacijama možete se praviti mrtvi
Naime, tijekom II. Svjetskog rata američki ratni brod potonuo je kod Filipina. Oko 900 mornara našlo se u moru četiri duga dana bez zaštite od morskih pasa koji su ih odmah počeli napadati. Kada je pomoć konačno stigla, spasitelji su pronašli samo 316 preživjelih. U iznimno rijetkim situacijama poput ovih, praviti se mrtav može vam biti od koristi.
Zvuči nehumano ne braniti se od jata gladnih psina koji napadaju ljude oko vas, no poznato je da pljuskanje po vodi privlači morske pse, a ukoliko osoba krvari dok se panično brani od morskih pasa definitivno joj se loše piše.