OTKRIVEN MAYANSKI 'PROLAZ U PODZEMNI SVIJET SMRTI': /

Zadivljujući artefakti otkrivaju spektakularnu povijest

Image
Foto: Ilustracija: Profimedia, Barcroft Media

Otkriven je mayanski 'ulaz u podzemni svijet', uvjereni su arheolozi

5.5.2019.
20:33
Ilustracija: Profimedia, Barcroft Media
VOYO logo

Arheolozi vjeruju da su pronašli mayanski "ulaz u podzemni svijet", zajedno s dokazima o ljudskim žrtvama. Kako piše Mirror, nalazište je otkriveno samo nekoliko metara od mjesta gdje je drevna civilizacija Maya vodila posljednju bitku sa Španjolcima na jezeru Peten Itza u Gvatemali.

Poljski tim istraživača otkrio je na stotine mayanskih artefakata, uključujući dokaze o ritualima, pa i ljudskim žrtvama, a na otoku usred jezera vjeruju da postoje dokazi o konačnoj bitki protiv španjolskih osvajača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Simboličko značenje vode

"Voda je imala vrlo posebno i simboličko značenje u vjerovanjima drevnih Maya. Smatralo se da su to vrata podzemlja, svijet smrti - Xibalba, gdje žive njihovi bogovi", rekla je voditeljica tima Magdalena Krzemień. U želji da provjere mjesta koja su se činila vrlo važna za povijest skupine Itza Maya, ronjenja su planirali na osnovi pisanih izvora, ali i uz pomoć vlastite intuicije, dodala je. "U većini njih pronašli smo puno artefakata."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tim tvrdi da su Maye te artefakte ili ispustile ili spustile u jezero kao poklon, tj. prinos bogovima. Jedan od tih pronađenih artefakata je opsidijanska oštrica koja je možda korištena za krvave rituale žrtvovanja. "Drevne Maye koristile su ovakve oštrice tijekom svojih rituala", rekla je Magdalena te dodala da su mogli prinositi krv ili čak ubiti nekoga kako bi bogovima ponudili ljudsku krv.

Među ostalim artefaktima iz jezera su plamenik za tamjan i keramičke posude, od kojih neke sadržavaju životinjske kosti, a jedna je izrezbarena s obredima. Još jedno zanimljivo otkriće odnosi se na otok na jezeru, poznat kao Flores, koji je nekad bio dom Nojpeténu, glavnom gradu Itze Maya. To je bilo posljednje neovisno domorodačko kraljevstvo u Americi, dok 10. ožujka 1697. na otok nije upao konkvistador Martín de Ursúa y Arismendi.

Kamena glava buzdovana

“Većina pisanih izvora kaže da se bitka između Španjolaca i Maya, koji su živjeli u Nojpetenu, odvijala na zapadnoj strani otoka. Pronašli smo artefakt na ovom području - kamenu glavu buzdovana od Maya koja može biti povezana s bitkom", rekla je Magdalena te dodala kako se čini da su potvrdili mjesto posljednje bitke između Maya i Španjolaca te da su vjerojatno pronašli područje ritualnih aktivnosti Itza.

Obredne relikvije s jezera su predkolumbovske, a datiraju od 150. prije nove ere pa sve do 800. godine nove ere. Međutim, Magdalena naglašava da je njezin tim obavio samo izviđanje mjesta, ali ne i dovršio cjelokupna iskopavanja. "Trebamo napraviti podvodna iskopavanja kako bismo bili sigurni da je područje u kojemu smo pronašli te objekte bilo područje obredne aktivnosti. Trenutno ne možemo biti sigurni oko konteksta predmeta i da njihova lokacija nije rezultat kretanja vode ili drugih čimbenika", naglasila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vjeruju da dva pronađena obredna predmeta pripadaju mjestu na kojem su otkrivena te tvrdi da bi se, ako to doista i potvrde, barem jedan dio jezera mogao nazvati svetim. Već imaju opći pogled gdje bi trebali obaviti puno složenija iskopavanja u nadolazećim godinama, dodala je. Tim planira svoju sljedeću ekspediciju na jezero Petén Itzá za kolovoz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo