Ljudski pupak je kao tropska kišna šuma, evo zašto

Postoji jedno mjesto na našem tijelu koje prema raznolikosti mikroorganizama znanstvenici uspoređuju s tropskim kišnim šumama. Radi se o pupku, a evo što su sve znanstvenici tamo pronašli.

28.11.2012.
15:59
VOYO logo

Znanstvenici sa Sveučilišta u Sjevernoj Karolini (SAD) uzeli su početkom prošle godine briseve sadržaja pupaka 60 dobrovoljaca i pronašli - džunglu. Početkom ovog mjeseca objavljeni su konačni nalazi ovog istraživanja koji su pokazali da je u 60 briseva pronađeno čak 2.368 vrsta bakterija, od čega je njih čak 1.458 možda novo za znanost.

Prosječan broj bakterija koje su pronalazili u uzorcima iznosio je 67, uzorak s najmanje bakterija imao je samo 29 vrsta, dok je najbogatiji uzorak sadržavao čak 107 različitih vrsta bakterija., piše Biologija.com.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od samog broja vrsta pronađenih bakterija, još su zanimljivije vrste koje su znanstvenici pronašli. Naime, 92% svih tipova bakterija pronađeno je u manje od 10% uzoraka, zapravo većina njih se pojavljivala samo kod jedne osobe. Primjerice, jedan volonter u svom pupku ima bakteriju koja je prije pronađena samo u tlu u Japanu, iako on sam nikada u životu nije posjetio tu zemlju. Drugi volonter, koji se nije prao nekoliko godina, u svom je pupku imao dvije vrste ekstremofilnih bakterija koje inače žive na polarnim kapama i blizu termalnih izvora.

Osam bakterija je bilo prisutno u više od 70% uzoraka, zbog čega su znanstvenici pupak usporedili s kišnom šumom, budući da u svakoj kišnoj šumi postoje različite vrste drveća, ali uvijek je prisutno nekoliko vrsta koje prevladavaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo