Od 10 do 30 posto onih koji obole od Covida-19, trpe trajne simptome koji se kolokvijalno nazivaju "dugi Covid".
Za sada ne postoji jedinstvena definicija dugog Covida jer je to novi fenomen, no svodi se na situacije u kojoj ljudi imaju niz trajnih simptoma nakon Covida-19.
Najčešći simptomi su umor, otežano disanje, bol u prsima, lupanje srca, glavobolja, moždana magla, bolovi u mišićima i poremećaji spavanja, ali se javljaju i potpuno raznoliki simptomi poput gubitka mirisa i okusa, povećane brige, posebice u vezi s nečijim zdravljem, depresije i nesposobnosti za rad i društvenu interakciju.
Osim što su simptomi neodređeni, teško uočljivi izvana i mogu se propisati drugim poremećajima i bolestima, dodatan je problem što ne postoji jasan test za stanja koja su posljedica covida.
Vidi se na oštećenjima očiju
No kako prenosi Sciencealert, nova studija otkriva kako se dugi covid može otkriti u očima, točnije i specifičnim oštećenjima živaca u rožnici.
Oštećenje živaca u rožnici može se otkriti neinvazivnom laserskom tehnikom zvanom konfokalna mikroskopija rožnice (CCM), koju su istraživači koristili za identifikaciju abnormalnosti rožnice povezane s nizom bolesti, poput oštećenja živaca zbog dijabetesa, multiple skleroze, i fibromialgija.
Ovdje je tim koristio istu tehniku kako bi utvrdio može li CCM identificirati oštećenje rožničnog živca i povećane dendritične stanice u slučajevima dugog covida. Usporedili su rezultate 40 pacijenata s prethodnim infekcijama COVID-19 i CCM opažanja 30 zdravih osoba koje nikada nisu imale bolest.
Prema istraživačima, CCM se može koristiti za ukazivanje na dugi covid. Skeniranje rožnice pacijenta koji su prijavili stalne neurološke simptome nakon oporavka od virusa otkrivaju veća oštećenja i gubitak živčanih vlakana rožnice, zajedno s većim brojem dendritičkih stanica, nego kod zdravih sudionika.
"Koliko znamo, ovo je prva studija koja izvještava o gubitku živca rožnice i povećanju gustoće DC-a u pacijenata koji su se oporavili od covida,posebno kod ispitanika s dugotrajnim simptomima koji su u skladu s dugim COVID-om", pišu u radu voditelj istraživanja Gulfidan Bitirgen sa Sveučilišta Necmettin Erbakan u Turskoj,