Jedina zaštita od covida u ovom trenutku dolazi cijepljenjem. Ali u budućnosti ta bi cjepiva mogla dolaziti iz inhalatora ili tableta, piše BBC.
Kemičarka Ingemo Anderson i njezin tim osmislili su inhalator za cjepivo protiv koronavirusa - riječ je o tankom plastičnom inhalatoru veličine pola kutije šibica za koji se njezin tim nada da bi mogao igrati veliku ulogu u globalnoj borbi protiv koronavirusa omogućavajući ljudima da kod kuće uzimaju verzije budućih cjepiva u prahu.
"Lako ga je i jeftino proizvoditi", kaže Johan Waborg, izvršni direktor tvrtke koja se najviše bavi proizvodnjom inhalatora za pacijente s astmom.
"Samo uklonite mali plastični listić, a zatim se aktivira inhalator cjepiva i samo ga stavite u usta pa duboko udahnite", pojasnio je Waborg.
Cjepivo kod kuće
Tvrtka Iconovo surađuje s pokretačem istraživanja imunologije u Stockholmu, ISR, koji je razvio cjepivo sa suhim prahom protiv Covid-19. Ovo cjepivo koristi proizvedene proteine virusa Covid-19 (za razliku od Pfizera, Moderne i Astra Zenece koji koriste RNA ili DNA koji kodiraju za te proteine) i može podnijeti temperature do 40 ° C.
I upravo je to glavna razlika u uvjetima čuvanja potrebnim za čuvanje trenutno dostupnih cjepiva protiv koronavirusa odobrenih od strane Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), koja su sva u tekućem obliku i moraju se držati na niskim temperaturama inače će izgubiti učinkovitost.
"Promjena je u tome što cjepivo u prahu možete vrlo lako distribuirati bez hladnjaka, a moglo se primijeniti i bez prisustva zdravstvenih radnika", kaže osnivačica ISR-a i profesorica imunologije, Ola Winquist.
Cjepivo je zasad testirano samo na miševima, no postoji optimizam u medicinskoj zajednici kako bi ovo rješenje moglo uvelike pomoći globalnoj borbi protiv koronavirusa.
''To bi stvorilo mogućnost cijepljenja u područjima koja se teško dostupna i moglo bi zaustaviti potrebu da ljudi nose rashladne kutije na devama ili biciklima'', komentirao je Stefan Swartling Peterson, bivši šef globalnog zdravstva Unicefa.