Raketa Delta 2 tvrtke United Launch Alliance sa satelitom OCO-2, (Orbiting Carbon Observatory-2), lansirana je kako je i bilo predviđeno u 11.56 po srednjoeuropskom vremenu, odnosno u 2.56 po lokalnom iz zračne baze Vandenberg u Kaliforniji.
Lansiranje je bilo predviđeno za utorak no bilo je odgođeno u posljednji trenutak zbog "tehničkog problema".
Satelit će biti postavljen u gotovo polarnu orbitu na 705 kilometara visine.
Satelit OCO-2 vrlo je sličan satelitu OCO-1 koji je bio uništen tijekom lansiranja u veljači 2009.
OCO-2 treba pružiti cjelovitiju i globalniju sliku emisija CO2, kako onih za koje je odgovoran čovjek tako i prirodnih. Također treba utvrditi izljeve oceana i šuma koji apsorbiraju i hvataju taj plin kojega razina u atmosferi raste.
Misija OCO-2 trajat će najmanje dvije godine, a on će biti glavni opservatorij skupine od pet drugih međunarodnih satelita koja će se okretati oko Zemlje svakih 99 minuta. OCO-2 će uzimati uzorke CO2 i tako pomagati znanstvenicima da bolje prouče promjene klime.
Izmijenjen prirodni ciklus
U travnju su mjesečne koncentracije ugljičnog dioksida u atmosferi premašile 400 čestica na milijun (ppm) u sjevernoj hemisferi, što je bila najviša razina u najmanje 800.000 godina, ističe NASA.
Izgaranje fosilnih goriva (ugljikovodici, prirodni plin i ugljen) i druge ljudske aktivnosti emitiraju gotovo 40 milijarda tona CO2 u atmosferu svake godine.
Klimatolozi su zaključili da je rast emisija CO2 posljedica ljudskih aktivnosti, napose izgaranja fosilnih goriva i sječe šuma. Time je izmijenjen prirodni ciklus ugljika na Zemlji te izazvan rast temperature i promjena klime.