Donja strana jedne od najvećih ploča plutajućeg leda na južnim oceanima ne topi se kao što se pretpostavljalo, prenosi Daily Mail.
Ogromni ledeni pokrov dodatno se ledi
Znanstvenici koji buše led uz zapadnu obalu Antarktike otkrili su kako se ledeni pokrov Rossovog mora u stvari još dodatno smrzava, ali pojma nemaju zašto. Ovo bi otkriće moglo objasniti zašto se ova santa leda smatra stabilnijom od većine ostalih.
Znanstvenici s Novog Zelanda koristili su bušenje vrućom vodom kako bi zašli duboko u ledeni pokrov veličine Španjolske i debljine oko jednog kilometra. U rupu koju su istopili spustili su kameru, te su pomoću termometra i drugih instrumenata proučavali povijest leda. No umjesto očekivanih dokaza o nedavnom topljenju, naišli su na nove kristale leda.
"Totalno nas je šokiralo", rekla je suvoditeljica ekspedicije Christina Hulbe, geologinja sa Sveučilišta Otago u Dunedinu, Novi Zeland.
Bušenje kroz stotine metara leda
Arktik se topi, Antarktikom se širi led
Ekspedicija je imala složen zadatak topljenja rupe promjera samo 25cm kroz stotine metara leda. "Nakon što su instrumenti spušteni više od 300m niz izdubljenu rupu, ovo je postalo jedno od najlakših oceanografskih istraživanja na svijetu", rekla je Hulbe. "Ne možete dobiti morsku bolest, a ima malo bioloških tvari koje mogu korumpirati mjerenja. No ima puno leda koji vam može zelediti instrumente ili zatvoriti rupu", kazala je.
Nije jasno zašto se Rossov ledeni pokrov zaleđuje kad se led okolo topi i cijepa. Tim je ostavio brojne instrumente u rupi kako bi nastavili pratiti zdravlje leda. Ako Ross i tri druga velika ledena pokrova na jugu ne budu u stanju zadržati svoj led od topljenja, procjenjuje se kako bi globalna razina mora narasla za tri metra.