BBC piše o tome kako su od 2007. astronomi bilježili kratke, ali izuzetno snažne radio-valove u trajanju ne dužem od treptaja oka. Ti su udari naglo stizali i odmah nestajali, a imali su energiju milijuna zvijezda.
"Dok pucnete prstima, pojave se i nestanu"
"Mi ne znamo kakvav je to objekt koji ih stvara. Doista nemamo pojma. Dok pucnete prstima, oni dođu i nestanu", kaže Keith Bannister iz australskog nacionalnog instituta za astronomiju.
Prve takve "rafale" snažnih radio-valova iz dubine svemira astronomi su uočili 2007. godine koristeći se Parkesovim radio-teleskopom u Australiji, a dosad su ih zabilježili više od dvadeset. Ti su "naleti" radio-valova ujendo postali jedna od najvećih zagonetki u astronomiji.
Istraživanje objavljeno ovih dana u časopisu Nature po prvi puta govori o tome da je prepoznalo izvor jednog takvog radio-signala. Koristeći se divovskim radioteleskopom Arecibo u Portoriku, skupa sa sličnim radioteleskopima u Meksiku i Europi, međunarodni tim stručnjaka "ulovio" je izvor signala. On je stigao je iz jedne male galaksije udaljene 2,5 milijarde svjetlosnih godina.
Sada se zna odakle su, ali ne i što su
Međutim, niti najnovije otkriće ne dotiče se temeljnog pitanja: što su ti signali koji stižu iz udaljene galaksije?
"N akoncu može ispasti da je riječ o nečemu posve jednostavnom. No, isto tako, može nam otvoriti sasvim nove uvide u fiziku te astrofizičke događaje i pojave", kazao je lani za BBC Maksim Ljutikov sa sveučilišta Purdue u SAD-u.
Jedna popularna hipoteza kaže da su brzi rafalni udari radio-valova rezultat hipotetskog fenomena poznatog kao blitzar: visokoenergetskog pulsiranja rotirajućih zvijezda koje ove emitiraju dok bivaju usisavane u crnu rupu.
Mala mogućnost da signale šalju izvanzemaljci
Jedna od alternativnih ideja je da su ti energetski udari posljedica neke goleme svemirske eksplozije - možda sudara neutronskih zvijezda.
"Potrebno je osloboditi mnogo energije da bi došlo do takve eksplozije", kaže Bannister. "No, ono što je doista zanimljivo jest da kada gledamo s drugim teleskopima, ne vidimo ništa što bi bile očite posljedice takve eksplozije", dodaje on.
Na koncu, neki će reći da su ti kratki i brzi radio-valovi signali koje šalju izvanzemaljci. Znanstvenici ne isljučuju ni tu mogućnost.
"Sve dok znam što su, neću reći da su izvanzemaljci. No dok ne znam ništa o njima, i to može biti mogućnost. Ipak, vjerojatnost je vrlo mala", dodaje Bannister.
On kaže da ako signali potječu iz središta galaksije, vjerojatno je da su tada povezani s crnom rupom. Ako dolaze s periferije, moguće je da dolaze s neke zvijezde ili s nekog planeta.