Hoće li oni ikada prestati rušiti rekorde?!

Čak i da atletičari u budućnosti ne postanu snažniji i brži te da se njihova tehnika ne popravi, rekordi će i dalje 'padati'.

11.6.2013.
8:57
VOYO logo

Sve što pojedini sportaš čini do početka utrke ili natjecanja uvelike utječe na njegove sposobnosti, jer kao i na sve drugo u životu, i na sport se primjenjuje pravilo da su slučajnosti jednako važne za uspjeh koliko i fizičke sposobnosti.

Unatoč svemu znanstvenici i dalje izračunavaju i predviđaju koliko sportaši još mogu napredovati i obarati rekorde. Tako je utvrđeno da se rekordi uvelike obaraju razvojem novih tehnologija za određeni sport. Primjerice, dizajn bicikla uvelike utječe na performanse biciklista, a pregledom rezultata jasno je vidljivo da je velik broj rekorda oboren nakon pojave materijala od karbona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U plivanju je također nedavno zabilježena slična situacija nakon pojave modernih odjela za plivanje koja smanjuju otpor vode.

Znanstvenici tvrde da se razvoj sportaša i tehnologije u posljednje vrijeme usporava, no zabilježeni su i pojedini ''ekstremi'' koji se nisu uklapali u njihove proračune. Tako su znanstvenici izračunali da će prvi sportaš biti u prilici istrčati 100 metara u vremenu od 9,58 sekundi tek 2065. godine. No, tu teoriju je pred cijelim svijetom oborio Usain Bolt, trkač s Jamajke, koji je 2009. godine na Svjetskom prvenstvu u Berlinu postavio upravo taj rekord. Upravo zbog toga stručnjaci su morali resetirati svoje izračune o granicama ljudskog tijela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I medicina je iznenađena pomicanjem granica

No, pojedine teorije znanstvenika 'drže vodu', a to je vidljivo u atletskoj disciplini skok u dalj, u kojoj su od 1968. godine rekordi obarani samo u par navrata. Kada gledamo svjetski rekord Bolta od 9.58 sekundi na 100 metara, mogli bismo ga usporediti i sa skokom Boba Beamona, koji je na Olimpijskim igrama u Meksiku 1968. skočio u dalj nevjerojatnih 8,90 metara. Popravio je rekord za ogromnih 55 centimetara i držao ga je 23 godine. I dan danas tih 8,90 drugi je rezultat svih vremena.

Osim znanstvenika i medicina je iznenađena pomicanjem granica ljudskih mogućnosti koje se povećavaju od rekorda do rekorda. Ističe se i kako je proučavanjem rekordera utvrđeno da je genetska predispozicija za uspješnog sportaša jednako važna kao i pravilna prehrana te dobar trening.

Hoće li se uskoro dogoditi neki novi 'Usain Bolt' možemo samo nagađati, no ako se pita znanstvenike, oni će se pojavljivati sve rjeđe te će jednom u potpunosti nestati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo