EKSTREMNE VREMENSKE PRILIKE: /

Ovogodišnji El Niño postaje još jači

Image
Foto: Thinkstock
21.11.2015.
9:00
Thinkstock
VOYO logo

Dodatno je pogoršan klimatskim promjenama, pa smo već vidjeli kako Indonezija nestaje u plamenu, hurikan Patricija dodatno jača, a koralji širom svijeta počinju s izbjeljivanjem.

Image
POTPOMOGNUTA EVOLUCIJA: /

Uzgojeni 'superkoralji' za spas koraljnih grebena

Image
POTPOMOGNUTA EVOLUCIJA: /

Uzgojeni 'superkoralji' za spas koraljnih grebena

Ali stvari će biti još i gore, jer Svjetska metereološka organizacija (WMO) očekuje da će ove godine El Niño još dodatno ojačati. To je zato što još nismo dosegli vrhunac njegove sezone koji bi trebao biti, pretpostavlja se na temelju prijašnjih iskustava, između listopada i siječnja slijedeće godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudeći po tome kako su stvari išle do sada, posljedice ojačanog El Niña mogle bi biti dramatične, iako je povećanje svijesti o njegovoj opasnosti rezultiralo boljim pripremama.

"Naše znanstveno razumijevanje El Niña znatno se povećalo u zadnjim godinama", kaže Michel Jarraud, generalni sekretar WMO-a. "Ali nije još sve tako jasno. Naš planet više nije isti zbog klimatskih promjena, općega trenda zatopljenja oceana, gubitka arktičkog morskoga leda kao i preko milijun četvornih kilometara ljetnog sniježnog prekrivača na sjevernoj polutki. Tako i prirodni El Niño događaj i klimatske promjene koje su prouzročili ljudi mogu međusobno djelovati i modificirati jedno drugo na načine koji se nikada prije nisu dogodili."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Thinkstock

Normalno, trgovački vjetrovi pušu od zapadne obale Južne Amerike prema Australiji. Time tjeraju toplu površinsku vodu dalje od južnoameričke obale prema Aziji i Oceaniji, omogućijući dubljoj, hladnijoj vodi da dođe na površinu istočnog Tihog oceana. Ali tijekom sezone El Niña, ti vjetrovi oslabe ili čak promijene smijer, što znači da topla površinska voda nije više zarobljena u zapadnom Tihom oceanu, već se umjesto toga kreće prema Južnoj Americi. To kretanje tople vode mijenja strujanja u oceanu, što onda ima globalni, a ne samo lokalni učinak.

Metereolozi su koristili prijašnje sezone El Niña, koje se događaju neredovito svakih 3 do 7 godina, kako bi predvidjeli što bi se moglo dogoditi ove godine, ali to ne uzima u obzir novije promjene u ponašanju vremena prouzročene klimatskim promjenama.

"Čak i prije dolaska novog El Niña, globalna površinska temeratura dosegla je novi rekord. A El Niño još dodatno zagrijava Zemlju", kaže Jarraud. Tek će vrijeme pokazati kako će trenutni El Niño na kraju završiti, i koliki će mu biti globalni utjecaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

IFLScience/Danas.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo