EINSTEIN NIJE BIO U PRAVU: /

Kvantna mehanika i sablasno djelovanje na daljinu

Image
Foto: Delft University of Technology

Tim nizozemskih znanstvenika dokazao je sablasnu stranu kvantne mehanike istodobno pokazavši kako je poznati fizičar Albert Einstein bio u krivu.

1.11.2015.
7:55
Delft University of Technology
VOYO logo

Znanstvenici sa Tehnološkog sveučilišta u nizozemskom gradu Delftu otkrili sa da objekti modu simultano djelovati jedni na druge čak i kada su međusobno jako udaljeni.

To je u suprotnosti s einsteinovim inzistiranjem kako je ta 'sablasna' zamisao kriva te da mora postojati neki još neotkriveni razlog zašro se čestice ponašaju onako kako se ponašaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj je eksperiment podržao tvrdnje Johna Bella, za koje su do sada uglavnom koristili eksperimenti dvojbenog kredibiliteta, s određenim greškama ili rupama u izvedbi.

Bellova nejednakost navodi da kvantna mehanika djeluje suprotno od lokalno-realistične teorije, koja tvrdi da kvantno isprepletene čestice mogu djelovati jadna na drugu samo unutar određene udaljenosti te da se svako ponašanje tih čestica može predvidjeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narušena brzina svjetlosti

Istraživači su postavili dijamante sa po jednim usamljenim elektronom na dvije lokacije koje su međusobno bile udaljene 1,3 kilometra te su uspjeli demonstrirati kako čestice imaju čistu vezu.

Kvantna se povezanost čestica, manifestira kod uparenih elektrona gdje jedan od njih simultano reagira na promjenu stanja drugog, bez obzira na udaljenost između njih. Istodobno, iako to tako izgleda, ona ne narušava brzinu svjetlosti, tj. brzinu kretanja tijela bez mase ili vala kroz prostor-vrijeme.

Znanstvenici tvrde kako su pronašli način da dokažu kako čestice mogu djelovati jedna na drugu bez obzira na udaljenost. Drugi su fizičari pozdravili rezultate eksperimenta, rekavši kako bi to moglo unaprijediti istraživanje kvantne mehanike.

Napredak čitavog polja

"Mislim da se radi o prekrasnom i genijalnom eksperimentu te da će pomoći pomaknuti cijelo polje naprijed", izjavio je David Kaiser iz MIT-a. On nije sudjelovao u eksperimentu, a rekao je i da se boji kako ovo unatoč svemu neće u potpunosti ukloniti sumnje na Bellovu nejednakost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi fizičar, Leonard Susskind sa Stanforda jednako je impresioniran eksperimentom i slaže se da je polje kvantne mehanike daleko napredovalo.

"Ono što je meni zanimljivo je to da eksperimentatori uče kako manipulirati kvantnim sustavima, i rade eksperimente koji idu daleko od onog što je bilo moguće kada sam ja započinjao s fizikom", rekao je Susskind.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pokus ima i važne implikacije na tehnologije koje koriste principe kvantne mehanike, poput kriptologije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo