U radu objavljenom u časopisu PeerJ istraživači su predstavili nedavno otkrivenu vrstu guštera koji može pobjeći od opasnosti tako da doslovno igmigolji iz vlastite kože.
Preživljavanje u prirodi je zeznuto, ali novootkriveni macaklin je razvio genijalni trik koji mu pomaže izmigoljiti iz čvrstog stiska grabežljivaca.
New York Times piše da gušter nazvan Geckolepis megalepis skida svoje ljuske i kožu poput jakne kada se suoči s prijetnjom. To za životinju nije bolno i nakon nekoliko tjedna regeneriraju se i ljuske i koža bez ikakvih ožiljaka, ali s različitim uzorkom.
Obrambena taktika ovog neobičnog stvorenja ispod njegovih velikih ljusaka otkriva prozirno ružičasto meso. Kad odbaci kožu kroz tkivo mu se čak vide kralježnica i krvne žile.
"Izgleda kao riba dok ga ne ugrabite, a onda izgleda kao gola pileća prsa", kaže Mark D. Scherz sa Sveučilišta Ludwig Maximilian u Münchenu. "To je bizarno, to je stvarno čudno, a i prilično neugodno kada to vidite".
Najveće ljuske
Još jedna bitna značajka ove nove vrste su njegove ljuske, koje su najveće od bilo koje poznate vrste macaklina. Neke od njegovih ljusaka zauzimaju čak do 8 posto njegovog tijela.
Unatoč takvoj veličini te ogromne ljuske djeluju više kao mamac nego stvarna obrana macaklina. Zapravo, samo su labavo pričvršćene za njegovo tijelo s unaprijed definiranim "perforacijama" na koži.
"Mislili biste da su donekle zaštita, ali su zapravo mamac koji blokira zube ili kandže bilo čega što ga pokušava pojesti", objasnio je Scherz. "Zapnu u tim čeljustima ili kandžama i omogućuju golom, ali živom gušteru da pobjegne".
Pripadnike roda Geckolepis obično je teško uhvatiti zbog njihove vještine izbjegavanja grabežljivaca. Ovaj novi gušter iz Nacionalnog parka Ankarana na sjeveru Madagaskara je zapravo prvi koji je otkriven u posljednjih 75 godina.