Dođite na 60. rođendan Instituta Ruđer Bošković!

Institut Ruđer Bošković otvorit će svoja vrata svim zainteresiranim posjetiteljima u sklopu Otvorenih dana koji će se održati od 6. do 8. svibnja.

5.5.2010.
17:26
VOYO logo

Kako piše portal znanost.com, pripremili su predavanja i punktove, svakih pola sata u dvije će se dvorane održavati prezentacije znanstvenih istraživanja nakon kojih slijede obilasci laboratorija.

Kako živjeti duže?

Sva tri dana odvijat će se niz predavanja znanstvenika s Instituta. Tako ćete moći slušati o tome „Kako živjeti duže?“ Znanstvenica Ina Nemet koja će pričati o starenju, kaže: "Do sada se vjerovalo da je riječ o jednom nereguliranom procesu. Međutim, novija istraživanja sve više ukazuju kako je riječ o genetski reguliranom procesu."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komentirala je i predavanje: "Ukratko ću pokazati kako je dokazano na eksperimentalnim životinjama da smanjeni unos kalorija pozitivno utječe na produženje života." Nemet će se osvrnuti i na oštećenja proteina koji također utječu na proces starenja jer je to upravo i znanstveno područje kojim se bavi. "Kako već sada dovoljno dobro poznajemo kemiju koja stoji iza oštećenja proteina, spremamo se za razvoj inhibitora koji bi mogli zaustaviti ili barem usporiti te procese", objasnila je Ina Nemet za znanost.com.

Izaslanici iz Svemira

U ovom predavanju bit će riječi o opažanjima Svemira koja danas znanstvenici provode s namjerom da se opaze i razumiju najburniji, ali oku nevidljivi događaji. "To su eksplozije zvijezda (nešto od toga možemo i optički opaziti, ali ne sve), provale gama zraka, upadanje tvari u crne rupe koje se nalaze u središtima galaksija, itd. Iz takvih događaja do Zemlje dolazi elektromagnetsko zračenje svih energija (radio valovi, vidljivo zračenje, ultraljubičasto zračenje, X-zrake, gama zrake), ali također dolaze i komadići tvari (protoni i jezgre atoma), neutrini, itd.", objasnila je znanstvenica Biljana Lakić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U posljednjih 400 godina ljudi su uglavnom opažali Svemir u vidljivom području elektromagnetskog spektra, odnosno optičkim teleskopima. "U zadnjih 60 godina razvijaju se novi "teleskopi" koji mogu opažati i te druge izaslanike iz Svemira. U predavanju će biti riječi i o tim novim teleskopima", najavila je Lakić.

U potrazi za lijekom protiv raka

Jedno od predavanja namijenjeno je svima koji su se barem jednom upitali: kada će već jednom biti izumljen lijek protiv raka? Da bi se shvatilo kako djeluju lijekovi koji se koriste u liječenju oboljelih od raka, u predavanju će se govoriti o tome kako rak nastaje te zašto je teško pronaći pravi lijek. "Prikazat će se osnovni koraci u istraživanju novih potencijalnih lijekova protiv raka, proces koji je izrazito dugotrajan i skup. Stoga, uz pomoć velikog napretka suvremene tehnologije, molekularne biologije i informatike, znanstvenici stalno pokušavaju ubrzati proces otkrića te povećati kvalitetu novih lijekova", rekla je za znanost.com znanstvenica Marijeta Kralj i naglasila: "Rak nije jedna bolest te stoga ne postoji jedinstven lijek. Naime, svaka oboljela osoba nosi specifičan tumor, koji predstavlja bolest za sebe i kao takvu ju treba tretirati. Upravo ta kompleksnost razlog je teškom pronalasku idealnog lijeka te našoj neprekidnoj 'potrazi za lijekom protiv raka'!"

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedno od aktualno zanimljivih tema i predavanja bit će i ono znanstvenika Vuke Brigljevića "Potraga za tamnom stranom Svemira na Velikom hadronskom sudarivaču". Brigljević govorit će o tome što znamo o elementarnoj strukturi materijalnog svijeta, otvorenim pitanjima poput "tamne strane" te će dati kraći opis LHC projekta i objasniti u kojoj je fazi projekt.

Prezentacije na 16 punktova

Svrha ove manifestacije jest upoznati javnost s radom i rezultatima Instituta te pokazati kako se uložena sredstva koriste u cilju razvoja društva, visokog obrazovanja i stvaranja boljih životnih uvjeta za sve građane. Tako će biti postavljeno i 16 punktova na kojima će se prezentirati teme poput “Kako razlučiti glasove u žamoru?“ na punktu A1 gdje će se demonstrirati rješavanje tzv. coctail party problema; kako iz mješavine zvukova (žamora) izdvojiti pojedinačne glasove. Zatim, B2 punkt obrađuje "Svijet atomskih jezgara" koji će nam približiti kako i zašto proučavamo atomske jezgre te kako se zvijezde rađaju i umiru?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Institut Ruđer Bošković najveći je nacionalni interdisciplinarni istraživački institut u području prirodnih znanosti. Više od 500 znanstvenika Instituta aktivno je u područjima fizike, kemije, molekularne biologije i medicine, ekologije, istraživanja mora i računarstva. Institut se nalazi u Bijeničkoj cesti 54 u Zagrebu.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo