TRUDNICE I DELTA SOJ / Kakvi su rizici za bebu i treba li se cijepiti? Odgovori na važna pitanja, uključujući i ona o neplodnosti

Image
Foto: Ilustracija: Shutterstock

Svjetska zdravstvena organizacija je upozorila da se zaražene trudnice suočavaju s povećanim rizikom razvoja teškog oblika Covida-19 u usporedbi sa ženama iste dobi koje nisu trudne

2.8.2021.
12:38
Ilustracija: Shutterstock
VOYO logo

Delta varijanta koronavirusa trenutno je dominantna diljem svijeta, a zdravstveni dužnosnici u nekim zemljama upozoravaju na njen utjecaj na trudnice, piše CNN.

Nekoliko visokih zdravstvenih dužnosnika iz Velike Britanije objavilo je u petak zajedničko priopćenje u kojem pozivaju trudnice da se cijepe protivcovida-19. Pritom su iznijeli podatak da je od svibnja 98 posto trudnica hospitaliziranih zbog covida-19 bilo necijepljeno. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) također je ranije upozorila da se zaražene trudnice suočavaju s povećanim rizikom razvoja teškog oblika covida-19 u usporedbi sa ženama iste dobi koje nisu trudne. CNN ukratko donosi odgovore na ključna pitanja o toj temi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'DOJILJE SE TREBAJU CIJEPITI!' /

Capakova zamjenica tvrdi da one antitijela daju mlijekom kojim štite bebu od Covida: 'Moguće je da na jesen maske zamjene covid potvrde'

Image
'DOJILJE SE TREBAJU CIJEPITI!' /

Capakova zamjenica tvrdi da one antitijela daju mlijekom kojim štite bebu od Covida: 'Moguće je da na jesen maske zamjene covid potvrde'

Je li delta soj opasniji ako ste trudni?

Delta varijanta koronavirusa je zaraznija i može izazvati teže oblike bolesti kod svih, uključujući i trudnice.

"U usporedbi s izvornim virusom covida, nove varijante (alfa, a zatim delta) prouzročile su teže oblike bolesti u trudnica", kazao je Andrew Shennan, profesor opstetricije na Kraljevskom koledžu u Londonu. "To je uključivalo potrebu za ventilacijom, prijam na intenzivnu njegu i upalu pluća, čija pojava je vjerojatnija za 50 posto", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podaci iz Velike Britanije govore da je oko 33 posto trudnica u bolnici s covidom-19 trebalo respirator, a njih 15 posto intenzivnu njegu.

Kakvi su rizici za bebu?

Prethodne studije pokazale su da infekcija covid-19 povećava rizik od negativnih ishoda i za majku i za bebu. Ti rizici uključuju preeklampsiju, infekcije, prijem na bolničke odjele intenzivne njege, pa čak i smrt. Prema istraživanju objavljenom u travnju u časopisu JAMA Pediatrics, kojim je bilo obuhvaćeno više od 2000 trudnica u 43 medicinske ustanove u 18 zemalja, bebe majki zaraženih koronavirusom imale su nešto veći rizik od prijevremenog poroda i niske porođajne težine. Podaci iz Britanije pokazuju da je jedna od pet trudnica primljenih u bolnicu s ozbiljnim simptomima covida-19 prerano rodila, a udvostručila se vjerojatnost poroda carskim rezom. U prosjeku jedna od pet beba rođenih od majki sa simptomima koronavirusa također je primljena u neonatalne jedinice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Je li cjepivo sigurno za trudnice?

Da. Studije pokazuju da nema razloga za posebnu zabrinutosti za sigurnost trudnica ili njihovih beba prilikom primanja uzimanju cjepiva protiv covida-19.

"Stotine tisuća trudnica širom svijeta su cijepljene, sigurno i učinkovito se štiteći od covida i dramatično smanjujući rizik od ozbiljnih bolesti ili ozljeda njihove bebe", rekla je Gill Walton, izvršna direktorica Kraljevskog koledža primalja u Velikoj Britaniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neke su zemlje dale prioritet imunizaciji za trudnice, ali čak 51 država ili uopće ne preporučuje cjepivo u trudnoći ili preporučuje samo pod određenim uvjetima. Među njima je i Njemačka koja je svoj stav objasnila manjkom podataka jer trudnice nisu bile dio sigurnosnih ispitivanja cjepiva.

Što je s majkama koje doje djecu?

WHO je preporučio da se dojilje trebaju cijepiti te da zbog toga ne bi trebale prestati dojiti jer nema vjerojatnosti da bi cjepivo predstavljalo ikakav rizik za bebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Štete li cjepiva protiv covida-19 posteljici i uzrokuju li neplodnost?

Mitovi da cjepiva protiv covida-19 utječu na neplodnost ili oštećuju posteljicu često se javljaju na društvenim mrežama, ali znanstvenici jasno poručuju da te tvrdnje nisu znanstveno utemeljene.

Doktor Richard Beigi, koji radi u stručnoj radnoj skupini za imunizaciju, zarazne bolesti i pripravnost za javno zdravstvo Američkog koledža opstetričara i ginekologa, rekao je kako "nema jasnih znanstvenih razloga za mišljenje da bi novo cjepivo izazvalo probleme s plodnošću".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Štoviše, istraživanja su pokazala da je većina trudnica koje su primile cjepiva Pfizer/BioNTech i Moderna prenijela zaštitna antitijela na svoju novorođenčad, i to mjereno u majčinom mlijeku i posteljici.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo