Svemirska letjelica Rosetta uspješno je sustigla komet 67P/Čurjumov-Gerasimenko kojega je 'lovila' 10 godina, te je uspješno izvela manevar ulaska u njegovu orbitu, odnosno podesila svoju putanju tako da leti usporedo s njime.
Riječ je o velikom koraku za svemirska istraživanja. Prvi puta sonda je uspješno dovedena do samog kometa kojega će sada početi istraživati različitim instrumentima. Prvi je korak mapiranje njegove površine.
"Stigli smo do kometa!" povikao je Sylvain Lodiot iz ESA-e u njezinom operativnom centru u Njemačkoj. "To je fantastično!" komentirao je direktor agencije Jean-Jacques Dordain, prenosi BBC. "Nakon 10 godina, pet mjeseci i četiri dana putovanja tijekom kojega je sonda obišla Sunce pet puta i prešla 6,4 milijarde kilometara, oduševljeni smo što možemo objaviti da smo konačno stigli!", rekao je.
550 milijuna kilometara od Zemlje
Sonda je lansirana 2004. godine, a kako bi ubrzala, koristila je gravitaciju Zemlje i Marsa pored kojih je prolijetala. kako bi uštedjeli energiju, kontrola leta stavila ju je u "hibernaciju" na čak 31 mjesec, sve do siječnja ove godine.
U siječnju su uspješno "probudili" sondu, čime je započela posljednja etapa tog povijesnog putovanja.
Komet koji je velik 3,5 puta četiri kilometra, kreće se brzinom od 55.000 kilometara na sat. Brzina sonde je sada smanjena te ona leti usporedo s njime, relativnom brzinom sporog ljudskog hoda, od jednog metra u sekundi.
Sonda i komet trenutno se nalaze na 550 milijuna kilometara od Zemlje, pa porukama treba 22 minute da stignu do Rosette. Inače, cijela je misija koštala oko milijardu i 300 milijuna eura.