Građani zagrebačkog kvarta Travno imaju sreću što su sudjelovali u prvom Pilot projektu selekcije otpada. Ispred ulaza tako imaju spremnike za razdvajanje.
Takvu mogućnost nema čak 37 posto stanovnika u Hrvatskoj. Iako ih na to obvezuje Zakon, 155 gradova i općina spremnike nije nabavilo. Neki će na 'popravni', ali strpljenja za njih sve je manje. Ministar kaže - imali su i više nego dovoljno vremena.
''Oni koji neće poštivati taj sustav, morat će snositi i svoje posljedice. Vrijeme za prilagodbe smo potrošili u zadnjih 10, 15 godina. Hrvatska nije učinila ništa po tom pitanju'', tvrdi MihaelZmajlović, ministar zaštite okoliša i prirode.
396 općina i gradova ipak je osiguralo kakve-takve uvjete za razvrstavanje ili su krenuli u nabavu spremnika. Do sada ih je postavljeno više od 7 tisuća, a oko 2600 je u nabavi. U planu je postavljanje još njih više od 8 tisuća.
Ministar poručuje kako je riječ o revolucionarnom pomaku jer je broj općina i gradova koji su se uključili u primarnu selekciju u godinu dana gotovo dvostruko veći. No upozorava da za prilagodbu treba vremena.
''Od 12 do 20 posto otpada u Hrvatskoj se reciklira. Toliko je prije 10 godina bio postotak i u Velikoj Britaniji. Njoj je trebalo otprilike 10 godina da dođe na 40, 50 posto'', tvrdi Zmajlović, te dodaje:
''Što više otpada razvrstamo, to će manji račun biti na kraju mjeseca i to je vrlo jasna ekonomska motivacija za naše građane.''
Doduše, građani u onim sredinama gdje je cijena odvoza bila manja zbog zakopavanja umjesto recikliranja, mogu očekivati veće račune.