ŽIVOT I RAD IZVAN DOMOVINE: /

Problemi s kojima se susreću iseljenici u Njemačku

Image
Foto: Pixsell, Marijan Sušanj

Kada se Hrvati upute na rad i život u Njemačku ni ne sanjaju da će im, pri iznajmljivanju stana biti neophodno kupovati i namještaj.

31.7.2015.
13:20
Pixsell, Marijan Sušanj
VOYO logo

Hrvatski građani koji se odluče na napuštanje domovine i odlazak na rad u inozemstvo znaju i previdjeti činjenicu da u zemlji u koju odlaze ne funkcionira sve isto kao u Hrvatskoj. Takva je situacija i s Njemačkom koja je odnedavno na široko otvorila svoje granice za hrvatsku radnu snagu. Iskustva onih koji su na određenim koracima pri preseljenju ili zapošljavanju zapeli za Dnevnik.hr je iznio Stjepan Bingula, koji u Njemačkoj radi već 30 godina, a ujedno je i administrator na Facebook grupama "Nova budućnost u Njemačkoj" i "Njegovateljice/njegovatelji u Austriji i Njemačkoj.

Bingula smatra kako se s problemima useljenici susretnu prije svega zbog nedostatka plana. Prvi problem nastane već pri traženju posla. "Najveći problem je jezik. Puno njih misli da dovoljno govori jezik za dobar i kvalitetan posao, ali mnogi griješe. Neki su završili neke tečaje u Hrvatskoj, ali na žalost nitko im u Hrvatskoj nije objasnio da se taj njemački koji su učili ne govori ovdje. Svaka pokrajina, pa čak i svaki grad ima svoj dijalekt kojeg možeš naučiti i shvatiti tek kada ovdje živiš", kaže Bingula.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz najam stana treba misliti i na namještaj

Nakon pronalaska posla susreću se s novim problemom pri pronalasku smještaja. Naime, u Hrvatskoj se u najam daju namješteni stanovi što nije slučaj s čak 99 posto stanova u Njemačkoj, pa useljenici ne računaju da će uz rješenje pitanja stana morati kupovati i namještaj. Nerijetko se iznenade i po primitku prve plaće.

"Mnogi još nisu shvatili da se u Njemačkoj plaće izražavaju u brutto, a ne u netto iznosu. Znači od plaće se uzimaju socijalni odbici, kao zdravstveno, mirovinsko, i još nekoliko stavki, i naravno plaća je umanjena u nekim slučajevima i do 35 posto", rekao je za Dnevnik.hr Bingula, dodajući kako je jedan od problema i usamljenost s kojom se mnogi susreću po dolasku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prihvatite tuđu kulturu i nemojte odustajati"

"Prihvatite tuđu kulturu, prihvatite ljude u novoj zemlji, onda će i oni vas prihvatiti. Nisu Nijemci tako hladni kako se inače o njima priča, jako su ljubazni i susretljivi, budite i vi prema njima", savjetuje Bingula koji se tijekom godina upoznao s brojnim problemima hrvatskih Useljenika u Njemačkoj.

I za kraj ističe: "Za sretan život nije potreban najnoviji auto, najmoderniji namještaj, najnoviji mobitel. I druge stvari čovjeka čine sretnim. Ako odmah ne uspijete, to ne znači da nikada nećete, budite uporni".

Dnevnik.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo