poslodavci razbjesnili vladajuće / 'Zbog njih smo dio tereta prebacili na građane'

Ne prestaju prepucavanja oko trećeg uzastopnog pada BDP-a u Hrvatskoj. Nakon što je ministar Linić optužio poslodavce, a oni vratili istom mjerom da nisu stvoreni uvjeti, vladajući i danas u napadu. Donekle pomirljiviji ton stiže s Pantovčaka od predsjednika Josipovića koji odgovor na pitanje tko je kriv što nema investicija, pronalazi i u jednima i u drugima.

1.12.2012.
18:53
VOYO logo

Razloga za osmijeh je malo. Barem za ubogo hrvatsko gospodarstvo. U bezbrižnom društvu mladih folkloraša, predsjednik Ivo Josipović je poručio kako tonućoj ekonomiji treba ozbiljna pomoć.

"Ako pitate što je izlaz, ima samo jedan: investicije, poticanje gospodarstva, micanje administrativnih barijera", poručio je Josipović.

A tko je kriv što investicija gotovo da nema - pitanje je nad kojim se Vlada i poduzetnici već danima loptaju odgovornošću.  

"Ima naravno i problema na strani države, a sasvim sigurno ima i određenog mentaliteta koji se previše oslanja na državu i previše očekuje od nje. Ali ta vrsta slabosti gospodarstva ne ekskulpira (iskupljuje) državu da učini sve ono što je u njenoj moći da bi se što više ojačala investicijska klima i uvjeti gospodarenja", dodao je predsjednik.

I ojačali smo je, zaključila je potpredsjednica Vlade, kojoj nije jasno zašto ulaganja kaskaju nakon što su, kaže, rasteretili gospodarstvo.

"Oni to nisu iskoristili, zašto - samo oni znaju. Neki kažu da su u strahu od ulaganja, neki da nemaju ideja. Ja u to ne ulazim, ali činjenica je da smo mi jedan dio tereta prebacili na građane koji i ovako jedva dišu. Mislim da poslodavci nisu korektni", rekla je ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić.

Poslodavci već tjednima nude suprotno objašnjenje.  

"Uvjeti za rast, razvoj i investiranje nisu stvoreni i zato nam raste nezaposlenost i ne dolazi strani kapital i zato nema privatnog kapitala iz domaćih izvora", naglasio je predsjednik HUP-a, Ivica Mudrinić.

Vlada je snizila doprinose za zdravstvo, poduzetnicima pružila osam milijardi kuna kredita, te reprogram poreznog duga. Novi zakon o poticanju investicija privremeno će ih osloboditi poreza na dobit.

Poslodavci traže niže značajno niže poreze i doprinose, ukidanje parafiskalnih nameta, manju potrošnju države i jednostavniju birokraciju. No, ministra poduzetništva smeta nešto drugo.

"Vidimo da u izvršnom odboru HUP-a sjede oni koji drže visoke cijene stanova na tržištu, da se oni ne mogu prodavat. I normalno je da onda kritiziraju kada se pokušava stimulirat stavljanje u funkciju imovine, i na neki način poticati gospodarsku aktivnost", izjavio je ministar poduzetništva Gordan Maras.

Tešku bitku Banski dvori vode i sa dijelom sindikata javnih službi koji ne pristaju na rezanje materijalnih prava i dodataka.

"Vlada se ne može zaduživat za buduće generacije, rekli smo da nećemo kupovati socijalni mir novim zaduživanjima, novim kreditima", istaknuo je ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić.

Iduća godina bit će veliki izazov. Država je zacrtala značajno smanjiti troškove zaposlenih, pokrenuti javna i potaknuti privatna ulaganja. Bez čega se hrvatsko gospodarstvo neće oporaviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo