PROŠLOST I BUDUĆNOST /

Zavirite u najveći virtualni muzej na svijetu

Gotovo stvaran doživljaj života u Pompejima, prije nego što je taj grad i okolicu prekrila lava, dočarava muzej otvoren prošle godine.

3.2.2009.
12:04
VOYO logo

NAPULJ - Spoj daleke prošlosti i vrhunske tehnologije, koja svoju širu primjenu tek očekuje, očarat će posjetitelje najvećeg virtualnog arheološkog muzeja na svijetu koji je smješten u nekadašnjem rimskom gradu Herkulaneumu kod Napulja.

Muzej dočarava život Herkulaneuma, Pompeja te otoka Caprija prije nego su nestali u erupciji vulkana Vezuva 79. godine prije Krista. Posjetiteljima koji uđu u virtualni muzej pod nogama se dok hodaju briše pepeo te izranjaju freske kojima su bili ukrašeni podovi, otvaraju se sefovi u kojima se hologramski prikazuje nakit koji se u njima držao. Svi ekrani reagiraju na dodir pa se i pod prstima posjetitelja briše pepeo i prašina te izranjaju umjetnine iz tog doba i prostora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim vizualnih efekata, upotrijebljeni su i zvučni efekti. Posjetitelji tako pri ulasku u terme mogu čuti žuborenje vode, a dok hodaju virtualnim ulicama čuju zvukove iz obližnjih trgovina ili kuća.

Svi efekti pokreću se tek kad posjetitelj stupi u prostoriju te ragiraju na pokrete i prilagođavaju se. Sve savršeno funkcionira zahvaljujući skrivenim infracrvenim kamerama, interaktivnim softverima, 3-D projektorima, touch-screen računalima, zvučnim i dimnim efektima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prostoru je smješteno oko 50 infracrvenih kamera, 70 projektora ta oko 200 računalnih procesora.

Najveći virtualni muzej u skorije vrijeme će se prilagođavati pa će ponuditi i objašnjenja na jezicima posjetitelja.

Ovaj muzej je otvoren prošle godine, a dosad ga je obišlo oko 30 tisuća ljudi. Slični projekti postoje i u znamenitoj ruskoj Ermitaž galeriji te u washingtonskoj National Gallery of Art.    

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo