Da nisu žene jedine koje su biološki osuđene da stvaraju tjelesne rezerve svjedoči i pokus proveden na američkim vojnicima u Minesotti 1950. godine. Nakon izbalansirane i zdrave prehrane snažni vojnici su stavljeni na drastičnu dijetu. Vrlo brzo muškarci su izgubili 70 posto masnih naslaga, dobro raspoloženje te snagu. I sada slijedi ono najgore ? nakon što su vraćeni na normalni režim prehrane postotak masti u njihovom tijelu se nije vratio u normalu već se udvostručio.
Problem vraćanja dvostruke količine masti poznat je i kao jo-jo efekt. Naime, što se dešava u našem tijelu? Podvrgavajući tijelo naglim šokovima i neizbalansiranoj prehrani metabolizam se usporava, a organizam se nalazi u stanju pripravnosti te razvija posebnu vrstu enzima koja će se obrušiti na svaki malo veći unos hrane i pohraniti ga zauvijek za tzv. crne dane ponovnog mučenja organizma nekom drugom dijetom.
Drugi razlog zašto će sljedeća dijeta biti još neuspješnija jest taj da nakon konzumiranja neke nedopuštene namirnice stalno imamo osjećaj grižnje savjesti. Taj osjećaj izaziva u tijelu lučenje hormona stresa koji na isti način štiti tijelo kao i gore navedeni encimi, a to znači zadržavajući suvišnu tekućinu u tijelu, usporavajući metabolizam i remeteći ravnotežu hormona koji su zapravo odgovorni za to u što će se unesena hrana pretvoriti.
Treći razlog zašto biste trebali izbjegavati dijete ? jest činjenica da se provođenjem dijete smanjuje životni vijek. Naime zajedno s mišićnom masom slabe i mišići srca, gubi se kalcij, željezo, remeti ravnoteža hormona te osjećaj duševnog mira i zadovoljstva.
I kao posljednji argument dovoljno je navesti podatak da je 80 posto osoba koje su doživjele stotu imalo indeks tjelesne mase između 25 i 27, što znači da su bili lagano potkovani masnim naslagama, imali neznatno povećan kolesterol i u umjerenim količinama uživali u zabranjenoj hrani.