Britanija će verovatno postati prva zemlja koja će dozvoliti stvaranje ljudskog života od tri genetska roditelja, uprkos strahovima da to može dovesti do “dizajniranja beba”, objavio je Daily Mail a prenosi B92.
Vlada će objaviti nacrt propisa kasnije ove godine i tako napraviti korak ka iskorenjivanju naslednih bolesti.
Tehnika uključuje zamenu defektne DNK u majčinoj jajnoj ćeliji materijalom iz jajašca donora.
Tako dobijeno dete bi efektivno imalo dve majke i oca.
Profesor Dejm Seli Dejvis kaže da takva promena ne menja fundamentalno DNK u smislu da osnovne telesne karakteristike ostaju nepromenjene.
Ona je uporedila novu tehniku menjanjem “pokvarene baterije” u ćeliji.
- Naučnici su razvili novu proceduru koja može sprečiti prenošenje bolesti i doneti nadu mnogim porodicama u kojima postoje nasledna oboljenja - kaže ona.
Ako Parlament odobri zakon krajem sledeće godine, prvi pacijenti mogu biti podvrgnuti proceduri do 2015.
To znači da bi svake godine moglo da bude rođeno između pet i deset zdravih beba svake godine, koje bi se inače prerano umirale.
U ovim slučajevima, zdravo dete nasledilo bi osnovni DNK roditelja uz mitohondrijski DNK od donora.
U Velikoj Britaniji 6.500 beba pogođeno je mitohondrijskim poremećajima koji dovode do gubitka sluha i vida, problema sa jetrom, plućima i crevima. U toj zemlji 12.000 ljudi živi s tim bolestima.
Nacrt zakona dozvoliće klinikama za vantelesnu oplodnju da ponude ženama sa istorijom mitohondrijskih bolesti u porodici ovaj novi tretman.
Džozefin Kvintavale iz grupe za Reproduktivnu etiku kaže da je predlog već izazvao brigu širom sveta.
- Ova kontroverzna objava predstavljena prosto kao inovativni genski tretman zapravo utiče na duboke promene ljudskog embriona. Sada se okrećemo Parlamentu i nadamo da će predlog biti odbijen - kaže ona.