"Kada radim na nečem uz što me veže strast zaista uživam. Za mene je nerad zapravo kazna. Spavam samo četiri sata dnevno. Nemam vremena ni da se nosim s jet legom i ne vjerujem u balans između posla i života", kaže poduzetnica Thuy Truong iz Vijetnama koja je dosad već pokrenula tri različita biznisa od kojih je jedan prodan Silicijskoj dolini. I sve to uspjela je samo do svoje tridesete!
Dva puta ista greška
Roditelji Thuy Truong željeli su da se ona obrazuje u Sjedinjenim Državama pa su se ondje i preselili. No, SAD nije uspio zadržati mladu djevojku. Kada je završila fakultet u Kaliforniji, usprkos željama svojih roditelja, vratila se u rodni Vijetnam. U Ho Chi Minhu je potom s nekoliko prijatelja pokrenula svoj prvi biznis sa smrznutim jogurtom. "Skupili smo stotine tisuća dolara i bili smo veoma uspješni u marketingu. Izgradili smo dobar brend, no tada još nismo znali što trebamo raditi da bi se posao održao. I tako je sve propalo. Nakon tri godine, posao smo zatvorili", priča mlada poduzetnica.
No, još dok je bila u poslu s jogurtom, Troung je već gradila svoj prvi posao u tehnologiji. Riječ je o tvrtki poznatoj po aplikaciji Whiteboard koja je također brzo rasla. Aplikacija je "skinuta" devet milijuna puta u prve četiri godine i koristili su je učenici u više od stotine škola, a Troung je zaradila više od milijun dolara. No, ponovila je istu grešku - posao nije uspjela održati!
Tek treći put je "upalilo"
"Upalilo" je tek s aplikacijom Tappy. Svega deset mjeseci nakon što ju je pustila na tržište Tappy je preuzela tvrtka Weeby iz Silikonske doline za "sedmeroznamenkasti iznos", piše BBC. 29-godišnja Vijetnamka danas radi kao web developer u Weebyiju za područje Azije. Sada kada se smjestila u San Franciscou, Truong svoje vrijeme provodi - pola u Sjedinjenim Državama, pola u Aziji.
"Kada sletim u Vijetnam, obično imam sedam do deset sastanaka koji ispune dan od zore do mraka. Budući da su mi roditelji u Los Angelesu, kada dođem u Vijetnam nastojim posjetiti ujaka i sestrične", kaže Truong dodajući kako su joj i roditelji, ali i djedovi i bake bili poslovni ljudi kada su bili mladi te da je stoga i dobro razumiju te je podržavaju.
BBC/Danas.hr