'Da su biskupi odlučivali, spriječili bi i rođenje Isusa'

11.7.2012.
18:36
VOYO logo

HDZ i HDSSB opet su se tijekom saborske rasprave obrušili na konačni prijedlog Zakona o medicinski pomognutoj oplodnji (MPO). Sporan im je niz članaka, od zamrzavanja embrija, omogućavanja da imaju dijete ženama koje nisu u braku ni vezi kao i istospolnim partnerima... I vladajući će podnijeti amandmane na zakon, pa će tako SDP tražiti da se u šest postupaka na račun HZZO-a ne računaju prijašnji postupci, dok će HNS tražiti da se postupak pomognute oplodnje omogući i ženama koje žive u istospolnoj zajednici.

Na 6.500 postupaka lani rođeno 1.100 djece

Ministar zdravlja Rajko Ostojić naglasio je da je temeljna premisa zakona da je neplodnost dijagnoza i bolest koju tako tretira i Svjetska zdravstvena organizacija. Dodao je kako je MPO jedna od metoda koja se u Hrvatskoj primjenjuje od 1983. kada je u Petrovoj bolnici rođena prva beba iz epruvete. Od prvog čitanja izmijenjeno je nekoliko stavaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tako smo umjesto do 42. godine dopustili individualizirani pristup za procjenu najviše ženine dobne granice za pristup MPO-u jer se biološka dob nerijetko razlikuje od kronološke dobi. Uvažen je i prijedlog na osnovi kojeg se osobe lišene poslovne sposobnosti dovode u ravnopravan položaj sa svima drugima, a i prijedlog da psihološko savjetovanje ne ide na trošak pacijenta kada zdravstvena ustanova nije u mogućnosti sama provesti navedeno liječenje", objasnio je ministar te dodao kako je ovo medicinski zakon koji uređuje područje koje nije bilo uređeno. Lani je, tvrdi, napravljeno 6.500 MPO-postupaka te rođeno 1.100 djece na osnovi toga.

Sonja Koenig iz HNS-a smatra kako se ovim zakonom nikoga na ništa ne tjera i ne prisiljava, već se se otvara mogućnost izbora i odluke. "Tu odluku umjesto nekoga ne može donijeti Crkva ni nevladina udruga, a ni država, no dužnost je države da omogući građanima da donesu odluku u skladu sa svojim svjetonazorom", rekla je Koenig, a njen stranački kolega Igor Kolman dodao je kako je zadatak vladajućih da zakon bude svjetovni, a ne crkveni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milinović: SDP uzme zametak, dođe na Dolac "hoće netko zametak"

HDZ-ov Darko Milinović pozvao je da se glasovanje o zakonu odgodi do jeseni kako bi do tada svi mogli reći što misle o njemu. "U Hrvatskoj ima 15.000 embrija o kojima nitko ne vodi brigu, pravi mali grad. Ovaj zakon ne odgovara što će biti s tim. Nije ni prošli odgovarao, ali ovaj kao da nalaže da ih u budućem razdoblju bude još 15.000", kazao je Milinović koji smatra da je zakon pisan aljkavo.

"Nigdje nemate stavku što će se dogoditi sa zametcima nakon pet godina, kada država više ne financira čuvanje. Što ako par nema novca za čuvanje ili ih ne želi darovati? Ovim zakonom vi se igrate Boga i želite biti gospodar života i smrti", rekao je Milinović te pozvao sve žene da ne daju da im se unište jajne stanice nakon pet godina.

"SDP uzme zametak, dođe na Dolac "hoće netko zametak". Osim toga, djeci oduzimate pravo na oca, pa onu vašu: "Kad srce kaže dijete, Vlada kaže ne", koju ste mi govorili kada smo donosili aktualni zakon možemo zamijeniti s: "Kad dijete kaže tata, Vlada kaže ne, ne", slikovit je bio Milinović.

Burića plaši stvaranje 'viška živih bića'

HDSSB-ov Dinko Burić rekao je da svi žele pomoći svakom šestom neplodnom paru u Hrvatskoj, ali da podjele mišljenja izazivaju dvije sporne stvari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sporno je da se omogućava postupcima MPO-a dati dijete istospolnim zajednicama te stvaranje viška živih bića čija je sudbina najčešće smrt ili, ne daj Bože, eksperimentiranje ili trgovina", smatra Burić.

"Ja duboko respektiram stav Crkve, ali da su biskupi imali priliku odlučivati prije 3000 godina, oni bi valjda spriječili rođenje sina Božjeg. Nema bitnije stvari od rođenja djeteta i to nas sve treba voditi pri donošenju ovog zakona", poručio je pak IDS-ov Damir Kajin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo