Prema neslužbenim informacijama kojima raspolaže Jutarnji list, USKOK je pri podnošenju zahtjeva za određivanje istražnog zatvora Županijskom sudu dostavio listu od najmanje 50-ak svjedoka koje namjeravaju ispitati. Među njima su brojni bivši i sadašnji članovi Uprave i Nadzornog odbora HEP-a, kao i svi članovi odbora TLM-a te direktori Aluminija Mostar.
arti-201005070720006Za sada, navodno, nije predviđeno ispitivanje nijednog Polančecova kolege ministra iz Vlade RH, pa ni bivšeg premijera Ive Sanadera. No, budući da je Polančec o cijeloj ovoj aferi iz Remetinca poručio da se o spornoj prodaji struje raspravljalo na užem kabinetu Vlade, moguće je da USKOK na razgovor pozove i bivšeg premijera.
Od državnih dužnosnika na popisu svjedoka našli su se predsjednik Hrvatskog fonda za privatizaciju Vedran Duvnjak, državni tajnik u Središnjem državnom uredu za upravljanje državnom imovinom Jozo Sarač i tajnik kabineta potpredsjednika Vlade Zvonimir Novak. Novi ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, zbog članstva u NO-u HEP-a, također bi trebao svjedočiti.
Također, USKOK će razgovarati i s Lukom Miličićem i Damirom Skansijem iz Dalekovoda, Željkom Žderićem iz Konstruktor inženjeringa, Željkom Dražićem i Vladom Čovićem iz Zagreb Montaže, Alexanderom Oboryjem iz Aluflexpacka te čelnim ljudima bosanskog Feala.
arti-201005070352006Mogu li ti svjedoci odgovoriti na pitanje zašto je Upravni odbor HFP-a pod predsjedanjem i uz poguravanje Damira Polančeca, prihvatio 2007. godine prijedlog da se 80,2 posto udjela u TLM-u proda hrvatskom Konzorciju Adrijal, većinskom vlasniku TLM-a i Aluminija, za jednu kunu, tek će se vidjeti.
Kako piše Jutarnji, ključna će biti i svjedočenja osoba koje su dale suglasnost Ivanu Mravku da skupo plaćenu struju prodaje TLM-u, za potrebe Aluminija, po bitno nižoj cijeni. U cijelom slučaju spominju se i dvije odluke Vlade RH. Prva je prihvaćanje prijedloga HFP-a o prodaji TLM-a konzorciju Adrijal te prebacivanje 145 milijuna kuna vrijednih dionica Janafa HEP-u radi prikrivanja HEP-ovih gubitaka nastalih zbog jeftino ugovorene isporuke struje TLM-u. U oba slučaja USKOK tereti Polančeca da je kao glavni operativac odradio sve pripreme i na određeni način usmjeravao Vladu kakve bi odluke trebala donijeti.
arti-201005080245006Vlada je svakako imala pravo tijekom privatizacije TLM-a prihvatiti i lošiju ponudu iz određenih političko-socijalnih razloga. No, Polančeca se tereti da je svjesno 'gurao' lošiju ponudu radi pogodovanja konzorciju iako je ponuda stranih investitora financijski bila bolja. Pravo je pitanje je li to Polančec radio sam ili je cijela situacija bila poznata nekom ili nekim članovima Vlade.
Slično je bilo i s prebacivanjem dionica Janafa u vlasništvo HEP-a, s tim da je Polančec tada, prema optužbi, u pisanoj formi prezentirao lažni razlog takve transakcije. Znajući da su gubici nastali zbog isporuke struje TLM-u, napisao je da je HEP-u nanesena izravna šteta jer nije povećana cijena struje za građanstvo.
Prethodni članci:
arti-201005070663006 arti-201005070056006 arti-201005080271006 arti-201003110232006