Ekonomski stručnjaci poručuju kako je stvar vrlo jednostavna. Kao prvo moramo doista odlučiti da želimo štedjeti, drugo naši rashodi ne smiju premašiti naše prihode i moramo znati s koliko novca raspolažemo, savjetuje Elza Jurun sa splitskog Ekonomskog fakulteta. "Premda mi nismo često svjesni naših izvanrednih prihoda koji lako iscure, tako isto nismo svjesni naših izvanrednih rashoda. Sve to treba sagledati, a u siječnju puno više nego u nekom drugom mjesecu mi ne bi smo smjeli podleći nekim novim ponudama potrošnje", kaže Jurun. Unatoč izazovima, kao što su siječanjske rasprodaje, ranijih godina bilo je nešto jednostavnije preživjeti 1. mjesec, no ove godine to neće biti tako, tvrdi sindikalist Krešimir Sever. "Čak i ono trošenje koje je možda bilo nešto veće u prosincu na teret siječnja, zapravo se pokušava izravnati nekim dodatnim uštedama i odricanjima", pojašnjava Sever. Jedno od odricanja, ali od svog slobodnog vremena, učinili su studenti sa Zagrebačkog sveučilišta osnovavši na Facebooku stranicu "Čišćenje snijega Zagreb".
100 kuna za čišćenje snijega
Svi kojima je pomoć u čišćenju snijega potrebna mogu se slobodno javiti, poručuje Semir Taletović. Dodaje da se na taj način može zaraditi lijepi džeparac. "Nekad nam daju za posao nekih 100 kuna, nekad nam daju 50, ovisi o poslu, koliko traje, koliko snijega ima, je li to čišćenje puta ili parkirališta", izjavio je Taletović.
Oni koji nisu spremni uzeti lopatu u ruke ili naći neki dodatni posao moraju znati odgovoriti na pitanje kako moja osobna ili obiteljska blagajna na prihodovnoj i rashodovnoj strani stoji, upozorava profesorica Jurun. "Vjerujte mi začudili bi smo se kad bismo postavili ovakvo direktno pitanje ljudima i veliki postotak njih uopće ne bi znao s koliko novca raspolaže", kaže Jurun.
Može se već početi od obične kave koja košta od 7 do 10 kuna. "Ali 7 do 10 kuna puta 25 dana u mjesecu dođemo do poprilične svote - recimo za jedne cipele", izračunala je Jurun.