Četiri kune za vožnju tramvajem koji vozi na sve skuplju struju! Pristupačna je to cijena koje se građani u Zagrebu ne bi baš tako lako odrekli.
"Ako imalo se misli na građane, karta ne bi trebala biti više od četiri kune. Ipak je to olakšanje, jer ljudi se teško odluče da za ovako kratke relacije kupe kartu za puno novaca", smatra Zagrepčanka Nada.
"Sigurno će ići dijelom i na građane, zbog poreza i prireza i da će građani osjetiti i to poskupljenje", kaže Božo.
Tko nema, imat će još manje, a tko ima, imat će još više.
Stanovnike metropole, ali i goste prevozi 266 tramvaja na 120 kilometara pruge. ZET je jedan od većih potrošača električne energije, a grad će morati napraviti dobru kalkulaciju kako bi tvrtku održao na životu.
"Znači jednu četvrtinu prihoda ZET ostvaruje od prodaje karata, tri četvrtine se financiraju ti troškovi iz proračuna Grada. Tako da su to iz perspektive cijena veliki izazovi", rekao je gradonačelnik Tomislav Tomašević.
Stručnjak za tržište električne energije kaže da su veliki potrošači dovedeni u bezizlaznu situaciju.
"Dio njih bi jednostavno morao izaći s mreže i ne trošiti električnu energiju, a da im se pomogne na način da se sufinancira osoblje, odnosno plaće. Ovi koji mogu dizati cijene, mogu podignuti, ali tržište to neće moći progutati pa se bojim da će se oni dovesti u redukciju, ne zato što će im se struja isključiti nego će im biti preskupa da bi je trošili", objašnjava Nenad Kurtović.
Redukcija linija ne, ali o cijenama će se raspravljati kaže gradonačelnik Zagreba.
"Što se tiče cijena komunalnih usluga, to ću biti pametniji nakon razgovora s Vladom. Mi ne možemo dozvoliti da ZET ode u bankrot, a kako sad kad imate stotine milijuna kuna povećanih troškova kako to apsorbirati", izjavio je Tomašević.
Dok se čekaju nove cijene karata, građani se, izgleda, trebaju pripremiti i na veće račune struje.
"Vrlo vjerojatno idu gore od 1.10. s cijenom. Da li će samo energija kao što je kod poduzetnika ili će i mrežarina. Procjena da bi se koliko toliko ublažio udar na poduzetnike da kućanstvima ide cijena 50 posto gore od 1.10", tvrdi stručnjak za tržište električne energije Kurtović.
Dođe li do takvog poskupljenja, prosječan račun za struju od 250 kuna na mjesec skočio bi na 375 kuna!