Neprofitna organizacija koja okuplja feminističke udruge u Hrvatskoj, Ženska mreža, osudila je postavljanje takozvanog "prozora" za ostavljanje djece u sklopu samostana Pohoda Marijina uz kapelu na na zagrebačkoj Trešnjevci, iza kojeg stoji Udruga Betlehem Zagreb.
Mjesto je to gdje majke mogu ostaviti neželjeno dijete i, kako je istaknula Udruga Betlehem, spriječiti napuštanje djece na grublji način, primjerice ostavljanjem na hladnoći.
Ovakav je potez naišao na more reakcija, pa i onih negativnih među kojima je reakcija Ženske mreže koja traži hitno uklanjanje prozora, istaknuvši da je on opasan, protuzakonit i suprotan interesu djeteta, kao i da ovakav potez prisiljava žene da okončaju neželjene trudnoće porodom.
"Ženska mreža Hrvatske oštro osuđuje postavljanje tzv. 'prozora' za ostavljanje djece u sklopu samostana 'Pohoda Marijina' uz kapelu Corpus Domini na Trešnjevci u Zagrebu te upozoravamo javnost i institucije na protuzakonitost i kažnjiva obilježja ovog čina. Zahtijevamo hitno uklanjanje ovog 'prozora' za ostavljanje djece i sankcioniranje odgovornih sukladno važećim zakonima Republike Hrvatske, zbog poticanja na počinjenje kaznenog djela napuštanja djeteta", objavila je organizacija.
'Zabranite ovu opasnu praksu'
"Ovakva praksa prisiljava žene da okončaju neželjene trudnoće porodom, izlažući ih nesigurnim uvjetima, ugrožavanju fizičkog i mentalnog zdravlja te postupanjima na vlastitu štetu.
Legalizacija takve prakse omogućila bi:
- Isključenje informiranog pristanka oba roditelja na odricanje od roditeljske skrbi.
- Onemogućavanje potpune evidencije identifikacijskih podataka, kao i medicinske i socijalne povijesti djeteta.
- Kršenje prava djeteta na identitet i pristup informacijama o vlastitom podrijetlu zajamčenih Konvencijom o pravima djeteta UN-a.
- Povećanje rizika od napuštanja djece neželjenog spola ili s posebnim potrebama.
- Uskraćivanje prava drugom roditelju i obitelji na skrbništvo i odgoj djeteta.
- Stvaranje pravne nesigurnosti i potencijalno rizičnih posvojenja zbog mogućih parnica bioloških roditelja ili rodbine.
- Ova praksa također potkopava pristup zdravstvenoj i socijalnoj skrbi:
- Potiče žene da trudnoću drže u tajnosti, obeshrabrujući ih da potraže obiteljsku i profesionalnu pomoć.
- Odvraća ih od prenatalne i postnatalne skrbi, čime ih izlaže nesigurnim porodima bez medicinskog nadzora.
- Može prikriti ozbiljne zločine poput silovanja, incesta i zlostavljanja", dodali su iz Ženske mreže.
Zbog zakonskih, zdravstvenih, socijalnih i psiholoških posljedica za žene i djecu, pozivaju institucije Republike Hrvatske da "hitno poduzmu" mjere za zabranu i sankcioniranje ove "opasne i protuzakonite prakse".
Takozvani "Prozori života" postoje u nekoliko europskih zemalja, među kojima su Njemačka, Poljska, Češka i Italija, a slična je praksa postojala i na našim prostorima do početka 20 stoljeća.
U Zadru, Splitu i Dubrovniku postojale su takozvane obrtaljke, odnosno drvene naprave koje su omogućavale anonimno ostavljanje neželjene djece koja bi dospjela u sirotište obrtanjem naprave.
POGLEDAJTE VIDEO: Dijete prodala za rakiju: Mračne tajne brakova u BiH