Bilo je to 25 minuta koje se pamte. Posljedice tuče od prije četiri mjeseca u Gornjoj Kupčini vide se i danas. Tuča je padala veličine šake vide se tragovi gdje je udarala na mekanome.
Ivici su stradale i rolete, a novu stolariju postavio je samo godinu prije. Ivica Banić iz Gornje Kupčine kaže nam: "I sad opet jovo nanovo. Znači - uništeno je totalno. Rolete se ne mogu pomaknuti, vjetar je lajsnu skinuo,krovovi su oštećeni."
Na polju nema što nije stradalo. Ukupnu štetu procjenjuje na oko 100 tisuća kuna. Očekuje pomoć države.
Ivica nastavlja: "Te novce smo očekivali, nismo ni stignuli raditi, ja sam u invalidskoj mirovini i ne mogu niti raditi pod jedan, pod dva ne možemo se financijski zatvarati.''
No, pitanje je hoće li dobiti novac na koji on i stanovnici drugih stradalih sela oko Jaske imaju pravo. Jer grad nije na vrijeme prijavio štetu. Nakon proglašenja prirodne nepogode, morali su u roku od 15 dana, unijeti podatke u Registar šteta. Kako je zadnji dan bio Dan antifašističke borbe i praznik 22. lipnja, to su učinili dan poslije. A onda im je Državno povjerenstvo za procjenu šteta od prirodnih nepogoda odbilo zahtjev jer su krivo izračunali radne dane.
U gradu se brane Zakonom o obveznim odnosima.
Zdravko Režek, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo i fondove EU Grada Jastrebarskog, kaže: "U stavku trećem istog Zakon piše izrijekom da ukoliko zadnji dan za dostavu određenih podataka pada na državni blagdan, neradni dan, da se računa kao rok za dostavu slijedeći prvi radni dan. Grad Jastrebarsko je tom činjenicom to upravo učinio.''
Podnijeli su tužbu Upravnom sudu i sigurni su da će presuda biti u njihovu korist. Režek kaže: "Je li se možda moglo ranije prije tog 22. prijaviti? Ako bukvalno tako gledate, moglo se. Ako bih se opet pozvao na odredbe Zakona koji propisuje da su građani nakon proglašenja elementarne nepogode dužni u roku 8 dana prijavit štetu, tako gledano nama je ostalo 8 dana da tih 400 tinjak prijava pogledamo da možemo napravit prvu procjenu.''
Zbog blagdana, vikenda i praznika, koji su uslijedili, kaže imali su još manje vremena.
U tijeku su javni pozivi za općine Krašić i Žumberak za dodjelu potpora poljoprivrednicima, ali ne i za Jastrebarsko zbog propusta Grada.
Sada se čeka odluka Upravnog suda, u Gradu Jastrebarskom nadaju se da će sve biti riješeno za 20-ak dana te da će odluka biti donesena u njihovu korist. Nakon toga bi županija trebala raspisati javni poziv poljoprivrednicima kako bi se obeštetili. U Državnom povjerenstvu kažu da nikad nisu imali takav slučaj, da su se samo držali kriterija koje su naslijedili. U cijeloj priči najviše ispaštaju obični ljudi koje je nevrijeme pogodilo. Štete su velike i na poljima i na kućama, a doznajemo i da je šteta nastala i na 50-ak automobila. Ovaj slučaj svakako je upozorenje drugim gradovima i općinama kako se ovakve situacije ne bi ponovile.