Stoga će se u EU pokrenuti procedura da se odgodi taj rok koji je predviđen UN-ovom konvencijom.
Hrvatske se obvezala očistiti sve mine do 2019.
Modrušan je to izjavio tijekom potpisivanja ugovora o donaciji Sisačko-moslovačke županije od 100 tisuća kuna za razminiranje površine od 9.731 četvornog metra uz nerazvrstanu cestu Gore-Gornje Mokrice na petrinjskom području. Naveo je kako se za razminiranje sve više koriste sredstva EU fondova, pa udio "europskog" novca ove godine čini 62 posto ukupnih ulaganja u razminiranje.
Naime, sukladno odredbama Ottawske konvencije Hrvatska se do 2019. godine obvezala na uništavanje svih protupješačkih mina u miniranim područjima pod njenom jurisdikcijom ili nadzorom.
Ličko-senjska županija najzagađenija minama
Modrušan je pohvalio suradnju sa Sisačko-moslovačkom županijom, koja je rezultirala razminiranjem 36 četvornih kilometara. Iduće će godine, najavio je, prioritet imati razminiranje područja općine Gvozd, čime bi ta općina bila potpuno oslobođena od mina.
Ugovor o donaciji potpisao je i župan Ivo Žinić, koji je istaknuo kako će se razminiranjem spomenutog minski sumnjivog područja na petrinjskom području ostvariti preduvjeti za rekonstrukciju ceste, ulaganje u šumsku infrastrukturu te sigurniji pristup prognaničkom naselju Dumače.
Na području Sisačko-moslovačke županije, od koje je minama zagađenija jedino Ličko-senjska županija, još su preostala 73 četvorna kilometra minski sumnjivog prostora.